کد خبر : 117146       تاریخ : 1399/05/20 09:06:14
باید‌ها و نباید‌های تمیز کردن لپ‌تاپ در روزهای کرونایی

باید‌ها و نباید‌های تمیز کردن لپ‌تاپ در روزهای کرونایی

ضدعفونی‌کردن لپ‌تاپ و تبلت در این روزهای کرونایی چالش اصلی کارمندانی است که مجبور هستند به محل کار خود مراجعه کنند،‌در این بسته خبری چگونگی حل این چالش را بیان کردیم.

به گزارش «پیغام»؛ برخی افراد به دلایل مختلفی مجبور هستند در شرایط کرونایی به محل کار خود بروند و زمان طولانی را با سیستم‌های شخصی اعم از موبایل، لپ تاپ  بگذرانند. به همین دلیل تمیز و ضدعفونی کردن وسایل برای همه افراد در این شرایط کرونایی بسیارضروری است.

محل کار، یکی از محیط‌های آلوده به انواع ویروس‌ها به خصوص ویروس کروناست که افراد در طول روز با آن درگیر هستند.  روزانه افراد زیادی در ارتباط با وسایل مختلفی در محل کار خود هستند که در این شرایط  ویروس کرونا باید نسبت به ضدعفونی کردن محیط کار برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان دقت زیادی به خرج دهند؛ یکی از اولویت‌های اصلی جلوگیری از شیوع بیماری کرونا رعایت کردن همین نکات بهداشتی است.

 البته اگر این وسایل اعم از تلفن همراه و لپ تاپ به صورت شخصی مورد استفاده قرار بگیرد،  جای نگرانی برای افراد نیست، اما اگر با کسی به طور مشترک استفاده شود حتما زمینه برای رشد میکروب‌ها به وجود می‌آید؛ در چنین شرایطی میکروب‌ها و بیماری‌ها می‌توانند با سرعت بیشتری انتقال پیدا کرده و در فضا پخش شوند.

برای ضدعفونی کردن لپ تاپ باید نکات مهمی رعایت شود؛‌از همه مهم‌تر بدنه لپ‌تاپ است، زیرا نسبت به بقیه نقاط بیشتر در دسترس بوده و محل خوبی برای تجمع آلودگی است. برای پاک کردن می‌توانید از پاک کننده‌های مخصوص یا دستمال‌های ابریشمی که خیلی کم نم دار شده‌اند استفاده کنید.

دومین نقطه که با آن ارتباط بیشتری داریم کیبورد لپ تاپ است. صفحه کلید‌هایی که دکمه‌های آن از یکدیگر جدا هستند و هرکدام محفظه خود را دارند تنها با تمیز کردن ظاهر و روی آن تمیز می‌شوند. برخی صفحه کلید‌ها نیز به صورت یکپارچه هستند و بین آن‌ها راه‌های نفوذ گرد و خاک وجود دارد. برای تمیز کردن آن‌ها باید از هوای فشرده شده با استفاده از یک لوله نازک استفاده کنید تا تمامی آلودگی‌های درون کیبورد خارج شود.

برای تمیز کردن تاچ پد بهتر است بسیار احتیاط کنید. این بخش از لپ تاپ بسیار حساس بوده و ممکن است به هر ماده‌ای سازگاری نداشته باشد. برای تمیز کردن آن بهتر است تنها از دستمال‌های لطیف و خشک استفاده کنید. آب یا مواد ضد عفونی کننده می‌توانند این صفحه را از کار بیاندازند.

باتری لپ تاپ‌ها ممکن است بر اثر کثیفی‌ها عمرشان کاهش پیدا کند از همین رو بهتر است آن‌ها را هفته‌ای یکبار تمیز کنید. تنها کافی است باتری را از محفظه اش خارج و آن را با دستمال خشک تمیز کنید. افراد می‌توانند بیشتر وسایل تکنولوژیکی همچون صفحه کلید، ماوس، لپ تاب، هدفون را با خیال راحت با کمک یک الکل ساده و یا اسپری ضدعفونی کننده تمیز کنند؛ البته هر چه دستمال پیش از استفاده، رطوبت کمتری داشته باشد بهتر خواهد بود.

مسئله‌ای که در این میان مطرح می‌شود آن است که بیشتر محصولات تکنولوژیکی که دارای صفحات لمسی هستند محدودیت‌هایی در ارتباطشان با برخی از مواد مثل الکل دارند. به همین دلیل نیز نمی‌توانید برای تمیز کردن برخی از این وسایل به سراغ مواد ضدعفونی کننده‌ای از این دست بروید.

اما اگر وسایل شخصی افراد دارای صفحات لمسی بود باید قبل از تمیز و ضدعفونی کردن هشدار‌های مربوطه به آن را چک کنند.معمولا رایانه‌ها و لپ تاپ‌ها دارای صفحه‌های محافظتی هستند که اگر افراد از این لوازم جانبی بیشتر استفاده کنند در این صورت می‌توانند مانع آلوده شدن سیستم خود شوند. افراد تنها می‌توانند این محافظ‌ها درصورت آلوده شدن تمیز کنند.

افراد علاوه بر رعایت نکات بهداشتی باید در کنار آن سعی کنند وسایل شخصی خود اعم از موبایل، تبلت، لپ تاپ را به دور از افراد دیگر نگه دارند تا بتوانند احتمال شیوع و انتقال بیماری را به حداقل برسانند.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117146

نظـــرات شمـــا