کد خبر : 115889       تاریخ : 1399/05/04 09:55:12
انتشار کتاب

انتشار کتاب "دو منظومه نویافته" اثر پژوهشگر و منتقد ادبی در بوشهر +عکس

کتاب "دو منظومه نویافته" اثر "بشیر علوی" پژوهشگر و منتقد ادبی در بوشهر منتشر شد.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا، نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی استان بوشهر جمعه‎شب در زمینه انتشار این کتاب اظهار داشت: این اثر شامل دو منظومه نایاب سال‌های سیاه و شکوفه‌ها از دست رفته دکتر مهدی حمیدی شیرازی است که با یافتن نسخه اهدایی رهی معیری و محمد گلبن توسط انتشارات آرون به چاپ رسیده‌است. 

بشیر علوی افزود: هر دو اثر به صورت نسخه مایکروفیلم موجود بود که تصحیح و بررسی شد و منظومه سال‌های سیاه سال ۱۳۲۵و شکوفه‌ها ۱۳۱۷ به چاپ رسید و در همان ابتدای کار نایاب شد.

  

وی ادامه داد: از آنجا که در این دو اثر بویژه سال‌های سیاه بشدت به دستگاه پهلوی و بویژه پهلوی اول تاخته شده و اشعاری تند و گزنده در سرزنش و شماتت آن دوران و آن اشخاص سروده شده‌است، احتمال زیاد می‌رود که خیلی زود توسط عمال پهلوی جمع‌آوری و نابود شده باشد.

علوی عنوان کرد: این دو اثر به اثبات می رسانند که حمیدی شیرازی به طور صرف دغدغه عاطفه غنایی و فردی نداشته و نسبت به وضعیت دوره و روزگار سیاسی و اجتماعی خود بی تفاوت نبوده‌است و شعرهایی غرّا و آتشین در رد ظالم و دوره ظلم سروده‌است.

وی افزود: کشور خدایان، انعکاس افکار ایرانیان، جزیره نشین، از مجسمه شاه به چه فکر افتادم، وطن!، ایده‌آل رضاشاه، نبردگاه شهریور، غوغای آذربایجان و ده‌ها عنوان شعر دیگر در این مجموعه نشانی از پر ملات بودن عاطفه اجتماعی و فکر و مؤلفه‌های ذهنی حمیدی شیرازی به شمار می‌رود.

علوی اظهار داشت: دراین اثر به مصاحبه با همسر و فرزند حمیدی شیرازی نیز پرداخته شده و بسیاری از نگارش بزرگان آن دوره از آثار حمیدی نیز ضمیمه شده‌است.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=115889

نظـــرات شمـــا