کد خبر : 115543       تاریخ : 1399/04/15 12:37:32
بیشتر ارزها به صورت چمدانی به کشور باز می‌گردد
رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر:

بیشتر ارزها به صورت چمدانی به کشور باز می‌گردد

پیغام: رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: با توجه به اینکه اکنون سیستم بانکی در بحث صادرات و واردات فعال نیست و بیشتر ارزها به صورت چمدانی به کشور باز می‌گردد که تبعات و هزینه‎‌های تمام شده دارد، دولت مشوق‎های تسهیل کننده بازگشت ارزهای صادراتی تعیین کند.

به گزارش «پیغام»؛ خورشید گزدرازی در گفت و گو با ایرنا افزود: در این ارتباط دولت می‎تواند ارز صادراتی را با نرخ بالاتر خریداری کند به طور قطع در چنین شرایطی همه صادرکنندگان تشویق شده و فعالیت کارت‎های اجاره‌‏ای قطع خواهد شد.

گزدرازی ادامه داد: در حوزه واردات نیز یک سری کمبودهایی وجود دارد که از مسئولان انتظار است بخشنامه‎‏ها را با فرصت و فراغت بیشتری ابلاغ کنند تا واردکنندگان بویژه فعالان وارد کننده مواد اولیه با ممنوعیت مواجه نشوند.

وی اضافه کرد: با توجه به این ممنوعیت‎ها اکنون یک سری کالاهای وارداتی کانتینری در بندر بوشهر رسوب شده که این وضعیت به طور قطع از لحاظ کیفیت (بخاطر گرمای زیاد) و هزینه‎های تمام شده خسارت‏‌هایی برای صاحبان کالا به بار می‎آورد.

گزدرازی اظهار داشت: این بخشنامه‌‏های ابلاغی دولت می‎تواند فرصتی را در اختیار واردکنندگان و تولید کنندگان قرار دهد تا فعالان این عرصه قبل از هر ممنوعیت بتوانند فعالیت خود را به نحو مطلوبی انجام دهند.

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: به علت ناهماهنگی موجود بین بانک مرکزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت خیلی از کالاهایی که در مقابل صادرات وارد می‎شود با وجود پرداخت حقوق و عوارضی که در ماه‎های گذشته انجام شده و آماده خروج از گمرک‌ها است، تخصیص ارز و کد آن که باید از بانک مرکزی به گمرک‌های این استان ارسال شود با مشکل مواجه شده که با ناهماهنگی موجود بین سازمان صنعت، معدن و تجارت و بانک ماه‌ها است که این کالا در گمرک‌ها خوابیده است.

وی تاکید کرد: این خواب کانتینر و هزینه تمام شده کالا به طور قطع در بازار مصرف نیز آثار خود را نشان خواهد داد از این رو باید مدیریت بهتری در این حوزه صورت گیرد.

گزددرازی اظهار داشت: با توجه به سال جهش تولید بخشی از راه‎های تحقق این مهم در گرو تامین مواد اولیه کارخانه‌ها است که باید تهسیل سازی مناسب برای واردات آنها صورت گیرد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=115543

نظـــرات شمـــا