کد خبر : 115290       تاریخ : 1399/04/01 10:43:29
تاخت و تاز اسب گرانی در بازار بی‌مشتری بوشهر

تاخت و تاز اسب گرانی در بازار بی‌مشتری بوشهر

قله‌های قیمت هر روز با افزایش نرخ ارز در حال جابجا شدن است و کسی نمی‌تواند افقی از فردای خود ترسیم کند. در همین شرایط قیمت انواع شلوار، پیراهن و کفش خارجی در بازار بوشهر به نسبت اسفند ماه سال 1398 از 30 تا 40درصد افزایش یافته ‌است.

به گزارش «پیغام» به نقل از فارس، با افزایش نرخ ارز و کوچک شدن سفره مردم، دیگر کسی نمی‌تواند پوشاک خارجی با قیمت‌های جدید تهیه کند، بازار پوشاک بوشهر به شدت خلوت شده و قیمت‌ها به حدی بالارفته که حتی طبقه متوسط نمی‌تواند سراغ برندهایی برود که سال‌ها از آن استفاده می‌کرده ‌است. بازاریان حاشیه سود خود را هم پایین آورده‌اند اما باز هم اسب گرانی چهار نعل می‌تازد و دلار میلی به سرپایینی ندارد.

افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت پوشاک

قله‌های قیمت هر روز با افزایش نرخ ارز در حال جابجا شدن است و کسی نمی‌تواند افقی از فردای خود ترسیم کند. در همین شرایط قیمت انواع شلوار، پیراهن و کفش خارجی در بازار بوشهر به نسبت اسفند ماه سال 1398 از 30 تا 40درصد افزایش یافته ‌است؛ نه مشتری سراغ اجناس گران شده می‌رود نه بازاریان می‌توانند مشتریان خود را حفظ کنند. در این شرایط حتی افرادی که سال‌ها مشتری واحدهای صنفی بوده‌اند و اقساطی خرید می‌کردند نمی‌توانند جنس جدید بخرند.

بازاریان بوشهر می‌گویند که در حال حاضر تأمین کالا برای بازاریان بسیار دشوار شده و ریسک ادامه فعالیت اقتصادی برای آنها به شدت افزایش یافته‌ است.

بازاریان چه می‌گویند؟

جهانگیر حیدری یکی از بازاریان در بوشهر در همین رابطه می‌گوید: قیمت انواع اقلام خارجی با افزایش قیمت دلار بالا می‌رود، بازاریان نیز به دلیل عدم ثبات اقتصادی نمی‌توانند به صورت امانی یا مدت‌دار خرید کنند. کلیه خریدها نقدی و با قیمت روز صورت می‌گیرد در نتیجه کسی نمی‌تواند به راحتی معامله کند.

دشتی دیگر کاسب بوشهری در ادامه سخنان همکار خود می‌گوید: با افزایش قیمت دلار و بالا رفتن قیمت مواد اولیه کالاهای ایرانی که از خارج تأمین می‌شود قیمت کالاهای ایرانی نیز به نسبت سال گذشته با افزایش قیمت چشمگیری مواجه شده است.

احمدی دیگر کاسب بوشهری هم می‌گوید: بی‌ثباتی اقتصادی باعث شده که دیگر عرضه و تقاضا تعیین کننده شرایط بازار نباشند به همین دلیل کسبه توان ادامه حیات نداشته ‌باشند. آن دسته از افرادی که تا دو سال پیش فقط کالای با کیفیت می‌خریدند امروز با افزایش بی‌سابقه و تاریخی قیمت انواع کالا نمی‌توانند جنس خوب بخرند، این موضوع در دراز مدت روی پوشش و نوع زندگی مردم تأثیر می‌گذارد.

حیدری هم که از کاسبان در بوشهر است می‌گوید: در شرایط فعلی کالای با کیفیت داخلی نیز به حدی گران شده که زور مردم به این کالاها هم نمی‌رسد. به همین دلیل مدیریت بازار در شرایط فعلی کاری دشوار است، بازاریانی که مستأجر هستند دیگر نمی‌توانند اجاره بهای خود را تأمین کنند لذا در ماههای اخیر با خروج تعدادی از کسبه جوان بوشهری از بازار مواجه شده‌ایم.

به نظر می‌رسد ادامه این فرایند می‌تواند ضربه بزرگی را اقتصاد در بازار وارد کند، ضربه‌ای که یک روی آن ضررهایی را متوجه مردم و روی دیگر آن متوجه کاسبان است و مهمترین نتیجه آن می‌تواند کاهش کیفیت کالاها در بازار و یا تعطیلی برخی از اصناف باشد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=115290

نظـــرات شمـــا