کد خبر : 114523       تاریخ : 1399/02/27 10:16:25
حسین کاظم پور اردبیلی دیپلمات باسابقه کشورمان درگذشت

حسین کاظم پور اردبیلی دیپلمات باسابقه کشورمان درگذشت

حسین کاظم پور اردبیلی دیپلمات باسابقه و برجسته کشورمان که چندی پیش به دلیل خونریزی مغزی در بیمارستانی در تهران به کما رفت، ساعتی پیش درگذشت.

به گزارش «پیغام»جماران نوشت؛  کاظم‌پور اردبیلی از نجات‌یافتگان بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی بود.

وی در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ وزیر بازرگانی بود. کاطم پور اردبیلی در دولت جنگ از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ در جایگاه معاونت اقتصادی وزیر امور خارجه فعالیت می‌کرد و از سال۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹ نیز معاونت امور بین‌الملل وزیر نفت و عضویت هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران را برعهده داشت.

وی در فاصله سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۴ سفیر ایران در ژاپن بود و از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸ نیز نمایندگی ایران در اوپک را به‌عهده داشت. کاظم‌پور اردبیلی از سال ۱۳۹۲ تاکنون نیز در جایگاه نماینده ایران در اوپک فعالیت می‌کرد.

او در کسوت نماینده ایران در هیئت عامل اوپک  در تمام طول خدمتش همواره مدافع منافع ملی کشور بود.

رضا زندی روزنامه نگار حوزه نفت در خصوص کاظم پور اردبیلی نوشته است: شگردهای فروش نفت ایران در زمان جنگ از جمله هنرهای کاظم‌پور بود. ماجرای سعودالفیصل و کاظم‌پور هم در دفاع از منافع ایران شنیدنی است. روزی وزیر خارجه پرسابقه عربستان در حضور آقازاده دست کاظم‌پور را می‌گیرد و از او می‌خواهد تا کمی سرسختی‌اش را کنار بگذارد. در آخرین سمپوزیم وزرای اجلاس سران اوپک، در عربستان، وقتی رایزن انرژی آمریکا جلسه را مسحور سخنرانی خود کرده بود کاظم‌پور چنان پنبه‌ها را زد که گریزی جز تشویق‌اش از سوی ناظران نبود.

«تدوین استراتژی تعامل سازنده و شراکت در عین رقابت، تلاش‌هایی برای تشکیل IEF و شکل‌دهی به کشورهای صادرکننده گاز در سال ۲۰۰۱» از کارهای مهم کاظم‌پور در دوره مسوولیتش بود.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=114523

نظـــرات شمـــا