کد خبر : 114499       تاریخ : 1399/02/26 14:34:15
پایان اردیبهشت آغاز موج جدیدی از هجوم ملخ‌های صحرایی در بوشهر

پایان اردیبهشت آغاز موج جدیدی از هجوم ملخ‌های صحرایی در بوشهر

پیغام: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهرگفت: براساس اعلام فائو، موج جدیدی از هجوم ملخ‌های صحرایی از عربستان و شاخ آفریقا به استان بوشهر از پایان اردیبهشت آغاز می‌شود.

به گزارش «پیغام»به نقل از صداوسیما؛ محمد تقی منوچهری با بیان اینکه دسته‌های جدید ملخ از شاخ آفریقا و شبه‌جزیره عربستان استان های خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و هرمزگان را تحت الشعاع قرار می‌دهد گفت: تاکنون 31 هزار هکتار اراضی استان بوشهر علیه آفت ملخ سم‌پاشی شده است که پیش بینی سم‌پاشی تا 200 هزار هکتار اراضی استان بوشهر شده است.

وی افزود:  میزان هجوم ملخ‌های صحرایی دو برابر سال  قبل ارزیابی شده و این در حالی است که تا 4 سال آینده  استان بوشهر درگیر مبارزه با ملخ صحرایی است.

وی جلوگیری از وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی و باغی را از اهداف مهم مبارزه با ملخ صحرایی عنوان کرد  و گفت: تداوم مبارزه با این آفت سبب شده تاکنون خسارتی به محصولات وارد نشود.

منوچهری از سم‌پاشی اراضی و مبارز با ملخ‌های صحرایی در شرایط سخت کرونایی خبرداد و افزود:

31  هزار هکتار اراضی کشاورزی و منابع طبیعی  استان سم پاشی شده است. بیشتر مبارزه با آفت ملخ صحرایی در مناطق کوهستانی انجام شده تا از هجوم آنها به مزارع و باغ‌ها جلوگیری شود.

وی، با اشاره به سم‌پاشی دشت‌ها و مناطق کوهستانی شهرستان‌های دیر، دشتی، تنگستان و دشتستان گفت: بیشترین آلودگی آفت ملخ در عرصه‌ مناطق کوهستانی و در حاشیه اراضی کشاورزی دشتستان و دشت پلنگ دشتی است که تاکنون خسارتی به این عرصه‌ها وارد نشده‌ است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود:  تاکنون 18  تن سم برای سمپاشی اراضی منابع طبیعی، ملی و کشاورزی در این استان مصرف شده‌ است و محدودیتی برای تامین سم مورد نیاز وجود ندارد.

منوچهری با اشاره به سم‌پاشی در 28 کانون آلوده استان بوشهر گفت: سم‌پاشی پوره ملخ‌ها و کانون این آفت در اولویت برنامه قرار دارد و این عملیات سبب شده که ملخ‌ها وارد باغات و اراضی کشاورزی نشوند تا خساراتی به محصولات وارد کنند.

وی،  با اشاره به اینکه 25 گروه مبارزه کننده در عملیات سم‌پاشی کانون ملخ‌ها همکاری دارند افزود: در این راستا 30 تیم ردیاب، یک فروند هواپیمای سم‌پاش، 9 دستگاه «یو ال وی» و صد دستگاه سم‌پاش زمینی در عملیات مبارزه با ملخ‌ها مشارکت دارند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=114499

نظـــرات شمـــا