کد خبر : 114486       تاریخ : 1399/02/25 14:58:14
31 اردیبهشت ماه اخرین مهلت انجام پذیره نویسی  سهام

31 اردیبهشت ماه اخرین مهلت انجام پذیره نویسی سهام

پیغام: مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان بوشهر با بیان اینکه مهلت انجام پذیره نویسی تا ۳۱ اردیبهشت ماه تعیین شده است گفت: پذیره نویسی صندوق‌ سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس(ETF)، فرصت خوبی برای حضور و انتفاع مردم استان بوشهر در سهام شرکت‌های معتبر است.

به گزارش «پیغام»، رسول زارعی در گفت‌وگو با تسنیم ، تحقق اصل 44 قانون اساسی و مردمی شدن اقتصاد جامعه را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: از اردیبهشت ماه امسال دولت به منظور تحقق اصل 44 قانون اساسی و مردمی شدن اقتصاد در راستای کوچک سازی اندازه دولت، اقدام به فروش سهام خود در برخی از شرکتها و موسسات در قالب پذیره نویسی کرده است.

وی با بیان اینکه  این طرح به نام صندوق‌های واسطه‌گری مالی دولتی شناخته می‌شود گفت:در مرحله نخست سبدی از سهام دولت در 3 بانک تجارت، ملت و صادرات و 2 شرکت بیمه‌ای البرز و اتکایی امین را شامل می‌شود و از 14 اردیبهشت ماه ثبت نام پذیره نویسی در آن آغاز شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان بوشهر با اشاره به واگذاری  سهام دولت خاطر نشان کرد: در این مرحله دولت یخشی از سهام خود با 20 درصد تخفیف قیمت، نسبت به قیمت بورسی سهم این شرکتها به فروش می‌رساند.

زارعی با بیان اینکه قیمت بورسی اغلب سهم‌های ذکر شده نسبت به انتهای فروردین ماه نزدیک به 2 برابر افزایش یافته است تصریح کرد: این مهم به معنای تخفیف 50 درصدی دولت به مردم است که پذیره نویسی در صندوق‌های واسطه‌گری مالی دولتی برای مردم سودآور و مطمئن خواهد بود.

وی به  چگونه پذیره نویسی پرداخت و بیان کرد: همه اشخاص حقیقی ایرانی می‌توانند برای سهام صندوق واسطه گری یکم دولت پذیره نویسی با ازای هر کد ملی یا ثبت نام کنند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان بوشهر تاکید کرد: برای ثبت نام پذیره نویسی، افرادی که امکان فعالیت در بورس دارند می‌توانند نماد دارا یکم را در فضای کاربری خود جستجو و نسبت به خرید اقدام کنند و هر نفر می‌تواند حداقل یک سهم و حداکثر 200 سهم خریداری کند که برای تحقق این مهم به حداقل 10 هزار تومان و حداکثر 2 میلیون تومان پول نیاز است.

زارعی در مورد افرادی که در بورس فعالیت ندارند اشاره کرد و افزود: این افراد می‌توانند با مراجعه حضوری به هر یک از شعب بانک‌ها و یا مراجعه غیرحضوری به وبسایت و همراه بانک‌ها و برخی از اپلیکیشن‌های موبایلی نسبت به پذیره نویسی سهام صندوق واسطه گری یکم اقدام کنند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان بوشهر با بیان اینکه مهلت انجام پذیره نویسی تا 31 اردیبهشت ماه تعیین شده است گفت:  این مهلت قابل تمدید نمی‌باشد بنابراین لازم است افرادی که علاقمند به سرمایه گذاری در این صندوق هستند هر چه زودتر نسبت به پذیره نویسی اقدام و هر فرد تا سقف 2 میلیون ریال می‌تواند خریداری کند.

وی ،مراحل پس از پذیره نویسی را مورد اشاره قرار داد و  خاطر نشان کرد: 2 ماه پس از روز پایانی پذیره نویسی یعنی از روز 31 تیرماه امکان معامله سهام خریداری شده وجود دارد و مردم می‌توانند همه واحدهای خریداری شده خود را در بازار بورس به فروش رسانند.

زارعی تصریح کرد: افرادی که قصد دارند واحدهای پذیره نویسی شده خود را پس از بازگشایی بفروشند، باید تا آن زمان کد بورسی خود را برای معامله در بورس دریافت کنند، اما در مورد افرادی که قصد فروش واحدهای خود را ندارند الزامی به دریافت کدبورسی وجود ندارد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان بوشهر در پاسخ به این سوال که آیا صندوق سود مشخصی دارد گفت: خیر، هدف از تشکیل این صندوق فراهم شدن امکان مشارکت همه مردم و بهره مندی همه ایرانیان از مزایای بازار بورس  است،  و با توجه به اینکه سهام صندوق در بورس قابل معامله است سود دهی واحدهای صندوق مانند سایر صندوقهای موجود در این  بازار از سه طریق افزایش قیمت سهام موجود در صندوق، واریز سود سالانه ناشی از عملکرد سهام شرکت‌های موجود در صندوق و  سود ناشی از سرمایه گذاری منابع صندوق به صورت سپرده گذاری و خرید اوراق است که این بخش توسط مسئول یا سبدگردان صندوق انجام می‌شود و منابع صندوق به عنوان آورده نقدی در خرید و فروش سهام سایر شرکتهای بورسی یا هر سرمایه گذاری که قانون اجازه داده باشد استفاده و سود آن بین سهامداران صندوق توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه اشخاص حقوقی امکان پذیره نویسی ندارند خاطر نشان کرد: در آینده سهم شرکتهای دولتی بیشتری در قالب صندوق‌های دیگری عرضه خواهد شد اما تنها در این نوبت برای عموم مردم تخفیف 20 درصدی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان بوشهر با بیان اینکه در هنگام پذیره نویسی افراد نیاز به شماره حساب بانکی نمی‌باشند تاکید کرد:پذیره نویسی صندوق‌ سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس(ETF)، فرصت خوبی برای حضور و انتفاع مردم استان بوشهر در  سهام شرکت‌های معتبر با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی شهروندان به بازار سرمایه و انتفاع از رشد آن محسوب می‌شود.

زارعی با تاکید بر استفاده از سامانه‌های تعیین شده برای ثبت نام پذیره نویسی در راستای جلوگیری از ویروس کرونا افزود: به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، مردم استان بوشهر جز در موارد ضروری از مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها و کارگزاری‌ها پرهیز کنند و پذیره‌نویسی را از طریق مراجعه غیرحضوری به کارگزاری‌ها و سامانه‌های آنلاین معاملاتی و درگاه‌های غیرحضوری بانک‌ها انجام دهند.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=114486

نظـــرات شمـــا