کد خبر : 113711       تاریخ : 1399/01/13 13:19:18
 پس بد مطلق نباشد در جهان

پس بد مطلق نباشد در جهان

به همین دلیل، ویروس کرونا نیز مانند بلایای طبیعی «مطلقاً» بد نیست

اسماعیل منصورنژاد 

🔹 زلزله، سیل، آتشفشان و... از جمله بلایای طبیعی هستند که «مطلقاً» بد نیستند. زلزله ممکن است باعث جابجایی سنگها در کوه شود که نتیجه آن فوران یک چشمه است و تبدیل آنجا به یک منطقه گردشگری و پر رونق.

 🔹 سیل یکی از عوامل مهم رسوب‌گذاری در زمین‌های بایر است که تبدیل‌شان می‌کند به زمین‌های حاصلخیز. خاکستر آتشفشانی هم بهترین کود برای زمین‌های کشاورزی است.

 🔸 ولی همین بلایای طبیعی، بسیاری از انسان‌ها را بی‌خانمان می‌کند و از بین می‌برد که تلخ است و جانگزا.

 🔴 و حالا پس از شیوع ویروس کرونا در جهان: 

🔻 مصرف سوخت و قیمت نفت در جهان به شدت کاهش پیدا کرده و دنیا متوجه شده که نمی‌تواند به نفت و فرآورده‌های آن پایبند باشد.

 🔻 آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیتی مانند نیویورک، پاریس، لندن و... تهران و سایر کلان‌شهرهای خودمان خیلی پایین آمده و میزان گازهای گلخانه‌ای به همان نسبت در جو زمین کم شده است.

 🔻 تصادفات جاده‌ای و مرگ و میرها در تمام جهان بویژه کشور خودمان که یکی از کانون‌های مهم تصادفات و مرگ و میرهای جاده‌ای است، کاهش یافته است.

 🔻 دادگاه‌ها در کشور ایران تعطیل شده و بعید نیست در همین فرجه کسانی بخواهند با هم آشتی کنند تا پای‌شان به دادگاه باز نشود.

 🔻 ارزش پول به عنوان «حلال مشکلات» تا حدودی زیادی پایین آمده، انگیزه برای خرید لباس و... کاهش یافته و وحشت کرونا همه ما آدم‌ها را به فکر واداشته تا به اولویت‌های انسانی بیشتر توجه کنیم. لذت‌هایی که با پول به دست می‌آمد، امروز تقریباً تعطیل شده و پول شیرینی سابق را ندارد.

 🔻 قرنطینه خانگی باعث شده بیشتر در کنار هم باشیم و به روزهایی فکر کنیم که چقدر به هم بی‌اعتنا بودیم.

 🔻 وحشت از مسافرت و طبیعت‌گردی برای ما ایرانیان باعث شده امسال پلاستیک در طبیعت رها نشود و زمین و خاک و هوا از زجر و شکنجه ما در امان بماند

 🔷 و... همه این اتفاقات در آستانه روز «زمین» (2 اردیبهشت‌ماه/ 22 آوریل) رخ می‌دهد؛ تو گویی باید بلایی بر سرمان نازل می‌شد تا بدانیم که چه بر سر طبیعت، زمین، خودمان و انسانیت در آورده‌ایم. شاید حاکمان جهان و دیکتاتورها به خود آیند و به جای چنگ و دندان کشیدن برای آغاز جنگی دیگر و توسعه کینه و دشمنی بر روی زمین، به فکر توسعه آرامش و عدالت برای جهان باشند.

 🔴 گاهی وقت‌ها یک حادثه مانند شیوع ویروس کرونا، پیش از آنکه چندش‌آور، نفرت‌انگیز و ترسناک باشد، باعث می‌شود به «تفکر» بنشینیم و در فرجه و آنتراکتی که نصیب‌مان شده، به واکاوی خود و دنیای‌مان بپردازیم.

 🔸 به همین دلیل، ویروس کرونا نیز مانند بلایای طبیعی «مطلقاً» بد نیست، همچنان که حضرت مولانا در مثنوی می‌فرماید:

 پس بد مطلق نباشد در جهان

بد به نسبت باشد این را هم بدان

 در زمانه هیچ زهر و قند نیست

که یکی را پا دگر را بند نیست

 مر یکی را پا دگر را پای‌بند

مر یکی را زهر و بر دیگر چو قند

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=113711

نظـــرات شمـــا