کد خبر : 113592       تاریخ : 1398/12/14 10:29:10
استان بوشهر میزبان جدید ملخ صحرایی

استان بوشهر میزبان جدید ملخ صحرایی

رئیس برنامه ریزی مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات گفت: ملخ صحرایی از نظر شیوع ویروس کرونا بی خطر است و این آفت ناقل ویروس نیست.

علی بابعلی در گفت وگو با میزان در خصوص آخرین وضعیت شیوع و مبارزه با ملخ صحرایی در کشور اظهار کرد: از ابتدای اسفند ماه فاز اصلی شیوع و مبارزه با ملخ صحرایی در کشور آغاز شد که این ملخ‌ها از کشور‌های حاشیه خلیج فارس و دریای سرخ وارد ایران می‌شوند.

وی افزود: تا چند روز گذشته استان‌های هرمزگان، خوزستان و فارس درگیر مبارزه با این آفت در مزارع کشاورزی بودند، اما ملخ صحرایی به تازگی به مزارع استان بوشهر نیز هجوم آورده است.

رئیس برنامه ریزی مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات بیان کرد: برخی دسته جات از ملخ صحرایی در مناطق کوهستانی صعب العبور سرایت کرده اند و مبارزه در این مناطق بسیار سخت و هزینه بر است همچنین پیشرفت مبارزه در مناطق کوهستانی نسبت به مناطق دیگر سرعت کمتری دارد.

بابعلی با اشاره سطح مبارزه انجام شده، ادامه داد: در فاز اول مبارزه با ملخ صحرایی که از آبان ماه تا اواخر بهمن امسال ادامه داشت سطح مبارزه به بیش از ۸ هزار هکتار رسید و از آغاز فاز اصلی مبارزات از اول اسفند تاکنون سطح مبارزه به ۱۱ هزار هکتار رسیده است.

وی تصریح کرد: با افزایش دما هوا، فعالیت و تخم ریزی ملخ صحرایی افزایش پیدا می‌کند و مبارزه با این آفت همانند سال‌های گذشته تا اوایل مرداد سال آینده ادامه خواهد یافت.

رئیس برنامه ریزی مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات خاطر نشان کرد: طبق هشدار‌های سازمان فائو و پیش بینی‌های سازمان حفظ نباتات، سطح مبارزه تا اوایل تابستان سال آینده به یک میلیون هکتار می‌رسد.

بابعلی متذکر شد: اخباری که اخیرا تحت عنوان ناقل بودن ملخ صحرایی منتشر شده، کذب است و این آفت هیچ ارتباطی با ویروس کرونا ندارد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=113592

نظـــرات شمـــا