کد خبر : 111185       تاریخ : 1398/08/08 09:01:05
آیین سنتی

آیین سنتی "سرصفری" در گناوه برگزار شد

آیین سنتی "سرصفری" ( سرآمدن ماه محرم و صفر) همزمان با سالروز شهادت حضرت امام رضا(ع) به همراه تجلیل از چهار پیرغلام حسینی در گناوه عصر سه شنبه در حسینیه حضرت زینب(س) کوی عبدامام این بندر با استقبال پررنگ و پرشور دوستداران اهل بیت(ع) برگزارشد.

به گزارش «پیغام»؛ مسئول هیات متوسلین زینب کبری (س) گناوه درگفت وگو با ایرنا  اظهارداشت: استان بوشهر معروف به سرزمین آیین‌های سوگواری ائمه اطهار(ع) است و سرصفری یکی از مناسبت های آیینی

مذهبی  و سنتی دیرینه این شهرستان است که در آخرین روز از ماه صفر توسط این هیات برگزار می‌شود.

محمد مظفری گفت:  تجلیل از پیرغلامان حسینی که وقت و زندگی خود را از جمله  ۲ ماه محرم و صفر امسال  در راه خدمت به اهل بیت(ع) و برپایی خیمه امام حسین(ع) صرف کردند، از جمله سنت هایی است  که در این برنامه پیش بینی شده است.

وی افزود: حسینیه حضرت زینب(س) کوی عبدامام گناوه درطول سال و به مناسبت‌های اعیاد و شهادت ائمه‌اطهار(ع) برنامه‌های مختلفی برگزار می‌کند.

حاج محمدعلی حیدرزاده یکی از پیرغلامان حسینی گفت: بیشتر عمر ۷۶ ساله خود را  صرف نوکری خدمت به اهل بیت (ع) و مداحی در محفل امام حسین (ع) کردم.

وی افزود: هرچه داریم به برکت امام حسین (ع) است و  احساس خود را نمی‌توانم در این آیین که تجلیل شدم وصف کنم و امیدوارم در مسیری که پیش گرفتم جوانان نیز همین راه ادامه دهند.

در این  آیین برنامه‌های مختلفی شامل تجلیل از چهار پیرغلام حسینی گناوه، دمام و سینه زنی سنتی و به اهتزاز درآوردن پرچم متبرک بارگاه ملکوتی امامحسین(ع) با همراهی دسته موزیک و مداحان هیات متوسلین زینب کبری(س) اجرا شد.

حاج محمدعلی حیدرزاده، حاج غلامرضا خلفان، حاج مجید دهدشتی و حاج محمد عابدی زاده چهار تن از پیرغلام حسینی گناوه در این آیین توسط هیات متوسلین حضرت زینب (س) کوی عبدامام گناوه تجلیل شدند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=111185

نظـــرات شمـــا