کد خبر : 111156       تاریخ : 1398/08/04 13:46:35
معرفی برترین‌های شب شعر استانی «از عرشیان نینوا» در بوشهر +عکس

معرفی برترین‌های شب شعر استانی «از عرشیان نینوا» در بوشهر +عکس

از مجموع ۲۰۰ اثر ارسال شده به دبیرخانه نخستین شب شعر عاشورایی «از عرشیان نینوا»، ۱۴ اثر به عنوان برگزیده معرفی شدند.

به گزارش «پیغام»؛ رئیس حوزه هنری بوشهر به مهر گفت: نخستین شب شعر عاشورایی «از عرشیان نینوا» با همت حوزه هنری استان بوشهر، بسیج هنرمندان استان و کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان بوشهر در سالن شهید آوینی سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

 امید پارسایی‌فر اضافه کرد: پس از انتشار فراخوان شب شعر عاشورایی، ۲۰۰ اثر  از ۷۰ شاعر آیینی در قالب های مختلف نو و کلاسیک و در گروه های سنی نوجوان، جوان و بزرگسال توسط دبیرخانه حوزه هنری استان دریافت شد.

  

 وی ادامه داد: بیشترین آثار در بخش شعر کلاسیک (قالب های غزل، رباعی و دوبیتی) بود و نوآوری در حوزه اندیشه، فرم، زبان، هنجار گریزی، پشتوانه دینی، کشف مضامین نو و اوزان جدید در میان آثار شاعران به چشم می خورد.

 شاعر و روزنامه نگار مطرح استان بوشهر نیز گفت: برگزاری این گونه شب شعرها سبب می شود شاعران بتوانند آخرین سروده ها و تولیدات خود را در حوزه شعر آیینی ارائه دهند.

 علی هوشمند با اشاره به مکتوبات استان در حوزه ادبیات بیان کرد: در طی ۱۵۰ سال گذشته شاعرانی چون مدام دیری، مفتون بردخونی و فاضل جمی اشعار آیینی زیادی را در توصیف عاشورا سروده اند.

 وی افزود: آثاری در مدح، ستایش و رثای امام حسین (ع) و قیام جاودانه و مضامین آن آفریده شده است.

 هوشمند با اشاره به آثار شاعران امروز گفت: امروزه نیز آثار ارزشمندی از شاعران هم استانی چه در سطح کشور و چه در استان تولید می شود و شاعران جوان باید در اشعار خود مدح و ستایش بزرگی را داشته باشند که نامش، راهش و قیامش سال های سال موجب خیر و برکت بشر بوده است.

 وی با بیان پیشنهادات خود به شاعرانی که به تازگی قدم در راه این عرصه گذاشته اند اظهار داشت: شاعران جوان باید با مطالعه دقیق، به روز بودن و تلاش پیوسته، آثاری را که شایسته و فاخر است تولید کنند.

 شاعر آیینی استان بوشهر افزود: مضامین زیادی در رابطه با قیام امام حسین (ع) وجود دارد که می توان با نگاه و زبان دیگر، نوآفرینی و شناخت، آن را به گوش مخاطب رساند.

 در آیین اختتامیه، ۱۴ شاعر هم استانی در حوزه های سنی نوجوان ، جوان و بزرگسال با عنوان «برتر، برگزیده و شایسته تقدیر» معرفی و از صاحبان آثار با حضور مسئولین استانی، تجلیل و تقدیر شد.

 در بخش نوجوان (زیر ۲۰ سال) دانیال زارع و فاطمه میرزایی به عنوان شایسته تقدیر ، در بخش جوان (۲۰  تا ۴۰ سال) تقیه زنگنه، فرشید ابراهیمی، بهراد باغبانی نیک، امراله حاجب و سیما نوذری به عنوان برتر و برگزیده معرفی شدند.

 در بخش بزرگسال (۴۰ سال به بالا) نیز از حسین دارند، رضا معتمد، سیدمحمد هاشمی فرد، محمدرضا احمدی فر، غلامحسین دریانورد، نوذر فولادی و علی حسین جمالی تجلیل و تقدیر به عمل آمد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=111156

نظـــرات شمـــا