کد خبر : 108795       تاریخ : 1398/03/01 08:36:15
پیکر پیشکسوت هنرمند آبادانی در بوشهر آرام گرفت

پیکر پیشکسوت هنرمند آبادانی در بوشهر آرام گرفت

پیغام: پیکر علی غلامی هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر، فیلم و تلویزیون آبادان سه شنبه در حضور خیل دوستداران فرهنگ و هنر و شماری از مسئولان استان بوشهر از مجتمع فرهنگی هنری 9 دی تا بهشت صادق این شهر تشییع و در قطعه هنرمندان خاکسپاری شد.

به گزارش «پیغام»به نقل از ایرنا، علی غلامی متولد خرداد ماه 1330 آبادان از پیشکسوتان هنر نمایش آبادان و دارای مدرک درجه 2( کارشناسی ارشد ) کارگردانی تئاتر بود.

وی فعالیت نمایشی خود را پس از گرفتن دوره کاردانی و کارشناسی رشته هنرهای نمایشی از دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال 1372 پس از اتمام جنگ تحمیلی عهده دار مسئولیت حوزه‌ هنری آبادان شد و تا سال 1376 پذیرای هنرمندان در این نهاد فرهنگی بود.

غلامی در سال 57 با به روی صحنه بردن نمایش «شب با خورشید دل با دریا» نوشته مرحوم بهمن عیوق به عنوان یکی از زبده ترین کارگردان‌های تئاتر کشور معرفی شد و جوایز بسیاری را دریافت کرد.

وی عضو پیوسته انجمن نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر کشور از بدو تاسیس پس از انقلاب بوده و نویسندگی و کارگردانی، بازیگری تئاتر، رادیو، تلویزیون، سینما از دیگر فعالیت های این هنرمند بود.

این کارگردان عرصه تئاتر که سهم عمده‌ای در آشنایی نسل جوان با هنر نمایش داشت، آخرین اثرش را در شهریور 97 با عنوان «سردار سوختن» در نخستین جشنواره ملی تئاتر اهواز به روی صحنه برد.

'همه فرزندان من' به کارگردانی زاون قوفاسیان در 1362 ، 'سفرغریب' به کارگردانی ایرج صغیری، 'هویت ' به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، 'سفرشبانه' به کارگردانی خسرو معصومی، 'شمارش معکوس ' به کارگردانی اکبرحر، ' دکل' به کارگردانی حسن برزیده، ' کیمیا ' به کارگردانی احمدرضا درویش، ' جوانمرد ' به کارگردانی جمشید آهنگرانی، ' مسافر ' به کارگردانی جواد اردکانی از جمله فیلم هایی است که مرحوم غلامی در آنها نقش آفرینی کرد.

این هنرمند پیشکسوت همچنین در سریال های تلویزیونی 'بهترین سال های زندگی' به کارگردانی ابراهیم کیانی، 'زمان شوریدگی' به کارگردانی محمدعلی نجفی، 'بال های خیس' به کارگردانی عباس رنجبر، 'سایه سارمهر' به کارگردانی عبداله باکیده ، 'یک تیر و 2 نشان' به کارگردانی حسین میهن دوست و خاک سرخ ، مختارنامه و حضرت محمد(ص) و چندین فیلم داستانی دیگر ایفای نقش کرده است.

غلامی همچنین بازنشسته اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر بود.
 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=108795

نظـــرات شمـــا