کد خبر : 108514       تاریخ : 1398/02/18 08:31:11
بیدار کردن مردم در سحر با دَمّام

بیدار کردن مردم در سحر با دَمّام

«دیر زمانی است که همزمان با ماه مبارک رمضان و در بندر بوشهر، هر شب به وقت سحر، مراسم "دم دم سحری" برگزار می‌شود. این مراسم با خواندن اشعار دعاگونه و نواختن دمام همراه است.»

پیغام: «دیر زمانی است که همزمان با ماه مبارک رمضان و در بندر بوشهر، هر شب به وقت سحر، مراسم "دم دم سحری" برگزار می‌شود. این مراسم با خواندن اشعار دعاگونه و نواختن دمام همراه است.»

به گزارش«پیغام»به نقل از ایسنا، یکی از پژوهشگران موسیقی جنوب در این زمینه توضیح داده است: هنگام سحر دو نفر در کوچه‌ها به راه می‌افتادند و شروع به دمام زدن و خواندن می‌کردند، البته اجرای این آئین بیشتر به قشر تهی دست اختصاص داشت چرا که بعد از عید فطر هدایایی از طرف مردم دریافت می‌کردند.

او ادامه داده است: «دم دم»، صوتی است که با کوبش بر دمام پدید می‌آید و با این بیت همراه می‌شود: «خداوندا تو ستاری همه خوابند تو بیداری / به حق لا اله الا الله همه عالم نگه داری» مردم بوشهر سال‌هاست که با این نوا به هنگام سحر بیدار شده و خود را برای خوردن سحری و آغاز روزه‌داری آماده کرده‌اند.

به گفته این پژوهشگر، اجرا کنندگان مراسم دم‌دم سحری، پس از ۳۰ شب نواختن ساز و آواز، صبح عید ماه رمضان با نواختن دمام به طرف خانه‌ها می‌رفتند و با استقبال اهالی محل همراه می‌شدند مردمی که هرکدام، به نسبت توان مالی خود، مقداری پول به آنها هدیه می‌کردند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=108514

نظـــرات شمـــا