سرویس دهی اتوبوس های بوشهر به حومه از سرگرفته شد
پیغام: رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل و مسافر شهرداری بندر بوشهر گفت: سرویس دهی اتوبوس های این سازمان به شهرها و روستاهای حومه با صادر شدن مصوبه شورای ترافیک از امروز (پنجشنبه) سرگرفته شد.
كدخبر: 105758
1397/10/27

به گزارش «پیغام»؛ عبدالله کردگار درگفت وگو با ایرنا افزود: خدمات دهی اتوبوس های شهرداری بوشهر به مردم شهر چغادک و روستاهای دویره، احمدی و چاهکوتاه براساس نامه پلیس راه این استان و رعایت مصوبه سال 1394 هیات وزیران از دهم دی ماه متوقف شده بود.

وی اضافه کرد: براساس مصوبه سال 94 هیات وزیران خدمات دهی اتوبوس های درون شهری به شهرهای و روستاهای اطراف ممنوع است اما درصورتی که شورای ترافیک استان انجام سرویس دهی اتوبوس های شهرداری را به حومه تصویب کند، انجام این کار بلامانع است.

رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل و مسافر شهرداری بندر بوشهر یادآور شد: 15 دستگاه اتوبوس به شهرها و روستاهای حومه بوشهر خدمات دهی می کنند.

کردگار ادامه داد: از این 15 اتوبوس شهرداری بوشهر که به شهرها و روستاهای اطراف خدمات دهی دارند هفت اتوبوس ویژه شهر عالی شهر، پنج اتوبوس چغادک و مابقی مربوط به روستاهای دویره، احمدی و چاهکوتاه است.

وی اظهار داشت: این شمار اتوبوس روزانه 2 هزار مسافر را بین مناطق یاد شده و شهر بوشهر جابه جا می کنند که در بین آنها شمار قابل توجهی از دانش آموزان و کارگران وجود دارند.

کردگار افزود: با توجه به وضعیت کنونی اقتصادی بدون شک این قشر برای رفت و آمد خود به بوشهر متحمل هزینه های گزافی می شدند که از سرگیری خدمات دهی اتوبوس ها با نرخ سابق کمک شایانی به آنها است.

منبع:
توریسم صنعتی در عسلویه راه‌اندازی می‌شود
پیغام: مدیر کل سیاسی استانداری بوشهر با تاکید بر توسعه شهرستان عسلویه بر اساس ظرفیت‌های گردشگری و صنعتی گفت: در این راستا توسعه صنعت گردشگری و توریسم صنعتی در اولویت برنامه‌های شهرستان عسلویه قرار دارد.
كدخبر: 105757
1397/10/27

به گزارش«پیغام»به نقل از تسنیم؛ عادل دهدشتی در آیین تکریم و معارفه بخشدار مرکزی فرمانداری عسلویه با اشاره به ترفندهای دشمنان انقلاب اسلامی اظهار داشت: در شرایط بد اقتصادی کنونی کشور که به واسطه بد عهدی دشمن، از جمله آمریکا  ایجاد شده وظیفه همه مدیران است که با درک اوضاع کنونی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که باری از دوش مردم بردارند.

مدیرکل سیاسی استانداری بوشهر با اشاره به برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌ها افزود: برنامه مدونی برای اداره امور  استان بوشهر در بخش‌های مختلف تدوین شده که حفظ وحدت  و انسجام امری مهم و ضروری است.

وی با اشاره به پیگیری مسئله اشتغال جوانان شهرستان عسلویه افزود: کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و حل اشتغال جوانان شهرستان عسلویه یکی از برنامه‌های دیگر استان بوشهر در شهرستان عسلویه است.

دهدشتی با تاکید بر توسعه شهرستان عسلویه بر اساس ظرفیت‌های گردشگری و صنعتی گفت: در این راستا توسعه صنعت گردشگری و  توریسم صنعتی در اولویت برنامه‌های شهرستان عسلویه قرار دارد.

وی بیان کرد: یکی از راهکا های توسعه همه جانبه شهرستان عسلویه توجه به صنعت توریسم  است.

فرماندار عسلویه نیز از زحمات محمدعلی جمالی بخشدار سابق مرکزی عسلویه تقدیر و محمد جواد صالحی بخشدار جدید را معارفه کرد.

عبدالنبی یوسفی، بخشدار  سابق مرکزی عسلویه را فردی دارای تجربه چندین ساله در استانداری بوشهر خواند که با روحیه صبر و حوصله و پشتکار توانست خدمات زیادای را در دورن تصدی خود ارائه دهد.

وی صالحی بخشدار جدید مرکز عسلویه را فردی مسلط به کار و فرصت شناس و مسلط به کار دانست که با بکار گیری تمام توان خود به عنوان یک نیروی بومی برای اعتلای شهرستان عسلویه گام برمی‌دارد.

منبع:
فرماندار: مالکان اراضی موانع بزرگ پیش رو در اجرا و تکمیل بزرگراه گناوه به دیلم
پیغام: فرماندار گناوه گفت: با وجود اینکه همواره سعی و تلاش خود را برای بهره برداری از بزرگراه گناوه به دیلم بکار بستیم اما وجود مالکان معارض زمین در این مسیر یکی از موانع بزرگ پیش رو در اجرا و تکمیل آن بود.
كدخبر: 105756
1397/10/27

به گزارش«پیغام» به نقل از ایرنا، سیدعلی پاک نژاد پنجشنبه شب در نشست هماهنگی سفر وزیر راه وشهرسازی به این شهرستان افزود: با تلاش و پیگیری های مجموعه فرمانداری و نماینده حوزه انتخابیه در مجلس شورای اسلامی و برگزاری نشست های متعدد با مالکان این مشکل برطرف شد و این پروژه که از خواسته های دیرینه مردم منطقه است با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح خواهد شد.

وی اظهارداشت: در سنوات گذشته در این محور تصادف های منجر به فوت زیادی داشتیم به گونه ای که به جاده مرگ معروف شده بود.

پاک نژاد افزود: با زیر بار ترافیک رفتنهر قطعه آن درصد تصادفات جاده کمتر شده و سال قبل تصاددفات منجر به فوت به صفر رسید.

فرماندارگناوه با بیان اینکه در حوزه راه های این شهرستان اقدام های خوبی انجام شده است، گفت: جاده گناوه - میشان 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، جاده گوره - گچساران و بندر ریگ - گناوه که 5 کیلومتر آن تکمیل و قطعه دوم بزودی شروع به کار می‌کند از جمله آنهاست.

وی اظهارداشت: قسمت کمربندی اتوبان حدفاصل اتصال جاده گناوه - دیلم به دشتستان و بوشهر که خواسته مردم و فعالان اجتماعی است هماهنگی هایی صورت گرفته که مابقی اعتبار و دستور کار این پروژه در سفر وزیر راه وشهرسازی مطرح تا موافقت آن اخذ شود.

قراراست بزرگراه گناوه به دیلم عصر امروز با حضور وزیر راه وشهرسازی به بهره برداری برسد.

این بزرگراه به طول 61 کیلومتر و عرض 11 متر با اعتبار 1260 میلیارد ریال احداث که 351 هزار مترمربع خاکبرداری، یک میلیون و 116 هزار مترمکعب خاکریزی، 161 هزار تن آسفالت، 36 هزار و 500 مترمکعب بتن بکار رفته و دارای 120 دستگاه آبرو و یک دستگاه پل خاص است.

سهولت در حمل و نقل و جابه جایی، کاهش تصادفات جاده ای، بالابردن سطح ایمنی در نقل و انتقالات کشور، اشتغال زایی وجذب نیروی کار در منطقه، سهولت ارتباط شهرستان های بوشهر، دشتستان، گناوه، دیلم و اهواز، توسعه و آبادانی زیرساخت های حیاتی کشور از عمده اهداف این پروژه است. 

منبع:
طارمی: اگر دوباره عراق به پست‌مان بخورد تلافی چهار سال قبل را در می‌آوریم
مهدی طارمی پس از تساوی بدون گل مقابل عراق در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بازی را آنچنان که می‌خواستیم با کیفیت نبود برنامه ما این بود که بازی را کمی کنترل کنیم و همانطور که می‌خواستیم هم عمل کردیم. در کل برای ما خوب بود، بد نبود.
كدخبر: 105755
1397/10/27

پیغام: مهدی طارمی پس از تساوی بدون گل مقابل عراق در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  بازی را آنچنان که می‌خواستیم با کیفیت نبود برنامه ما این بود که بازی را کمی کنترل کنیم و همانطور که می‌خواستیم هم عمل کردیم. در کل برای ما خوب بود، بد نبود.

به گزارش «پیغام»؛ وی در مورد اینکه ظاهراً تیم ملی برد نمی‌خواست وگرنه عراق را شکست می‌داد، اظهار داشت: بله خوب ما برنامه داشتیم که بازی را فقط کنترل کنیم و اگر توانستیم هم گل بزنیم. اما همین که مساوی شدیم به عنوان تیم اول صعود کردیم خدا را شکر.

طارمی در مورد اینکه ترجیح می‌دهد در مرحله بعد با کدام تیم بازی کند و احتمال دارد ایران به مصاف عمان برود، عنوان کرد: ترجیح من مهم نیست باید ببینیم با چه تیمی مسابقه داریم. مهم نیست که مقابل چه تیمی بازی خواهیم کرد تمام تمرکزمان را روی بازی‌ها گذاشته‌ایم. و با هر تیمی بازی کنیم روی آن تیم فوکوس می‌کنیم.

وی در مورد اینکه کی‌روش در اواخر بازی شما را به میدان فرستاد و این رفتار با گفتار شما که می‌خواست بازی را کنترل کنید، تناقض دارد، گفت: نمی‌شود که ما برویم مقابل عراق دفاع کنیم. همانطور که بازی را کنترل می‌کنیم حمله هم می‌کنیم. نه اینکه فقط عراق حمله کند. نه ما به دنبال مساوی نبودیم کنترل شده به دنبال برد بودیم. آنها می‌خواستند بازی را احساسی کنند و ما برویم آنها ضدحمله بزنند.

طارمی در مورد اینکه هواداران به دنبال انتقام شکست چهار سال قبل بودند، اظهار داشت: مهم نیست که چهار سال قبل چه اتفاقی افتاد مهم این است که الان چه اتفاقی می‌خواهد برایمان بیافتد. چهار سال پیش گذشته است.

وی در مورد اینکه جریان بازی و التهاب سکوها چقدر روی بازیکنان تأثیرگذار بود زیرا هر دو نیمکت مدام به داور معترض می‌شدند، گفت: آنها آمده بودند بازی را احساسی کنند اینگونه می‌خواستند بازی را از ما ببرند. از قبل برنامه داشتیم که خودمان را کنترل کنیم و وارد حاشیه آنها نشویم و خیلی راحت بازی خودمان را کردیم به جز یک درگیری که در نیمه اول رخ داد درگیری دیگری در بازی به وجود نیامد که ما وارد حاشیه شویم. ما بازی خودمان را کردیم که بتوانیم این بازی را کنترل کنیم و ببریم.

طارمی در مورد اینکه به دنبال گلزنی بود یا نه، گفت: هر مهاجمی که وارد زمین می‌شود به دنبال گلزنی است من از اول بازی نبودم اما از زمانی که وارد مسابقه شدم به فکر گلزنی بودم.

مهاجم تیم ملی در مورد اینکه اگر دوباره مقابل عراق بازی کنید قطعاً می‌توانید این تیم را شکست بدهید، عنوان کرد: اگر بازی در مرحله نیمه‌نهایی یا حذفی بود شرایط اینگونه نبود که ما بایستیم و آنها پاس بدهند. در آن صورت ما بیشتر فشار می‌آوردیم. همانطور که دیدید وقتی ما کمی فشار آوردیم عراق به عقب رفت و می‌توانستیم گلزنی کنیم. اما بازی به بازی فرق می‌کند نمی‌شود که ما در همه بازی‌ها یک‌جور بازی کنیم. اگر در بازی‌های بعدی عراق به پست‌مان بخورد تلافی چهار سال قبل را در می‌آوریم.

منبع:
دریانوردان بوشهر قهرمان لیگ دسته یک فوتبال ساحلی کشور شد
پیغام: رئیس هیات فوتبال استان بوشهر گفت: با رای کمیته استیناف فدراسیون فوتبال و کسر هشت امتیاز از شهرداری دشتی(استان هرمزگان) دریانوردان بوشهر قهرمان لیگ دسته یک فوتبال ساحلی کشور شد.
كدخبر: 105754
1397/10/27

به گزارش «پیغام»؛ محمد نجفی در گفت و گو با ایرنا افزود: کمیته استیناف فدراسیون فوتبال با پذیرش اعاده دادرسی تیم فوتبال ساحلی موج بندرگناوه، رای به کسر ٨ امتیاز از شهرداری دشتی پارسیان داد.
وی بیان کرد: لیگ دسته اول فوتبال ساحلی کشور با حضور 6 تیم برگزار شد که در پایان شهرداری دشتی پارسیان هرمزگان با ١٩ امتیار قهرمان شد و به همراه دریانوردان بوشهر که ١٨ امتیازی بود به لیگ برتر صعود کرد.
نجفی ادامه داد: تیم موج بندرگناوه نسبت به حضور یک بازیکن محروم در ترکیب شهرداری دشتی هرمزگان معترض بود و کمیته انضباطی با پذیرش این ادعا علاوه بر سه بر صفر اعلام کردن بازی پارسیان و موج گناوه، کلیه امتیازهای شهرداری که با حضور بازیکن محروم کسب شده بود را کسر کرد.
وی اضافه کرد: شهرداری دشتی نسبت به رای کمیته استیناف شکایت کرد و کمیته استیناف با این استدلال که اعتراض نماینده گناوه در مهلت ٢٤ ساعت قانونی پس از بازی نبوده رای کمیته انضباطی را نقض کرد.
نجفی اظهار داشت: وکیل باشگاه موج گناوه با درخواست اعاده دادرسی مستندات لازم مبنی بر اعلام به موقع اعتراض را تقدیم کمیته استیناف کرد.
وی افزود: این کمیته پس از چهار ماه بررسی، رای به تایید رای اولیه کمیته انضباطی صادر کرد تا جدول لیگ یک ساحلی دستخوش تغییرات اساسی شود.
نجفی یادآور شد: با تغییرات صورت گرفته موج گناوه و فرش حدادی اصفهان ١٥ امتیازی شدند و در لیگ یک باقی ماندند و شهرداری دشتی نیز با ١١ امتیاز و دهیاری صادق‌آباد با سه امتیاز سقوط کردند.

منبع:
همت عالی و دست خالی دولت
پیش از این که مدیرعامل صندوق به روسای کانونها اعلام کند که درحال حاضر هیچ کانون بازنشستگی قانونی نداریم و تا زمانی که مجوزهای لازم از مجلس و دولت صادر شود باید صبر کنیم،احتمالا خودشان هم از این خلا قانونی اطلاع داشته اند منتها چون مسئله جنبه کلی و سراسری داشته موضوع مسکوت مانده است، با همه ی این حرفها تردیدنیست که این تشکُهای صنفی مورد تائید و حمایت دولت بوده و هستند
كدخبر: 105753
1397/10/27

حسین حشمتی
در هفته ای که گذشت روسای کانون های بازنشستگی وزارت آموزش و پرورش با وزیرکار، تعاون و رفاه اجتماعی دیدار کردند، ملاقاتی که هزاران بازنشسته عزتمند دل به آن بسته و انتظار داشتند وزیرمدبر دولت تدبیروامید داروی شفا بخشی را برای مداوای آلام آنان بنویسد اما دریغ که آن داروی عاجل در اختیارش نبود و لذا جز تجویز مسکن های کم اثری که دستیار توانمند او در صندوق بازنشستگی کشوری بارها تکرار کرده کار دیگری از عهده اش برنیامده است.

اگرچه آن دیدار برنامه ریزی شده ظاهرا نتیجه ملموس و عاجلی در بر نداشته اما صاحب این قلم از فحوای گلایه ها و درد دل های روسای کانونها و پاسخ های صریح وزیر نکته هایی را استنباط نموده است که دستمایه نگارش این مقاله قرار خواهد گرفت.

به نظر می رسد میهمانان  وزیر دراین نشست مشکلات مهمی را که قرار بوده مطرح کنند میان همدیگر تقسیم کرده و هرکدام مورد خاصی را مطرح نموده اند تا صحبت هایشان تکراری نباشد کما این که رئیس کانونهای مازندران در مورد اجرای کامل قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق سخن گفته و همتایش در استان قزوین لزوم تامین۱۵ هزار میلیارد تومان برای سال آینده ازمحل منابع اقتصادی؟را پیش کشیده و بالاخره همکار دیگرشان در استان کرمان به موضوع کیفیت بیمه تکمیلی اشاره کرده است، موضوعی که به خودی خود یکی ازپُر چالش ترین مشکلات بازنشستگان طی ۱۰سال اخیر بوده و مدیرعامل صندوق هم اقداماتی را برای رفع این مشکل انجام داده اما معلوم نیست چگونه پس ازچند بار تمدید قرارداد سال پیش یکباره مجددا با همان شرکت بیمه گر کذایی قرارداد منعقد گردید البته باتغییرات مختصری در سقف تعهدات که آن هم به نحوی عمل می شود که پرداختی از جیب خالی بازنشسته چندین برابر سهم صندوق و شرکت بیمه گرباشد.

دومین نکته پرداخت حقوق پاداشهای کلان

اگرچه ظاهرا هیچیک از مسئولان کانونهای شرکت کننده در جلسه دیدار با وزیر در این خصوص سخنی نگفته و یا اگرگفته در رسانه ها منعکس نشده اما از انجایی پاسخهای وزیر در سایت اطلاع رسانی وزارت و صندوق منعکس گردیده منجمله به پرداخت حقوق و مزایا و پاداش کلان به بعضی ها مورد تائید قرارگرفته می توان فهمید که احتمالا این موضوع مورد پرسش بعضی از روسای کانونها قرارگرفته است والا هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که وزیر ابتدا به ساکن دراین خصوص حرفی زده باشد، اهمیت این نکته از انجا ناشی می شود که وزیر بر موضوعی صحه گذاشته است که تاکنون توسط هیچ مقام ارشدی مطرح نشده است، آنجا که گفت، هزینه کردن اموال شما، بازنشستگان، بیت المال نیست، ما وکیل شما در اداره این منابع هستیم اگراز این اموال حتی چای اضافه می خوریم نباید خوابمان ببرد چه برسد به دادن حقوقهای میلیاردی و پاداشهای غیرقابل قبول، پنهان کاری هم نداریم، اگر پاداش آخر سال به مدیرلایقی داده می شود ایرادی ندارد اما اگرمدیرلایق نیست جلویش را می گیریم.

فعالیت شرکتهای زیان ده

دکترشریعتمداری دراین مورد، ادامه ی فعالیت های چنین شرکتهایی را به هزینه کردن از جیب بازنشسته ها تشبیه کرده و وعده داده است که ظرف زمان بندی معینی آنهارا از صندوق خارج خواهد کرد و از قضا این موضوعی است که دکتر تقی زاده از بدو انتصاب به سمت مدیرعاملی صندوق مجدانه به دنبال روشن ساختن زوایای تاریک این شرکتها بوده و با این که بارها به تعیین تکلیف این شرکتهای زیانده که وزیر آنها را ( تحمیلی) خوانده است اشاره کرده لیکن تاکنون نه به تعداد و سرمایه و میزان زیان انباشته آنها اشاره کرده و نه اقدام عملی برای خارج ساختن آنها از چرخه ی فعالیت و جلوگیری از ضرر بیشتر به عمل آورده است و این درحالی است که اخیرا و ضمن دیدار با روسای کانونها از تعیین تکلیف شرکتهای مشترک با شستا سخن گفته است و با این اوصاف معلوم نیست که طلسم شرکتهای زیانده و مشترک با شستا چه زمانی وبه جه ترتیبی شکسته خواهدشد؟

قانونی شدن کانونها

پیش از این که مدیرعامل صندوق به روسای کانونها اعلام کند که درحال حاضر هیچ کانون بازنشستگی قانونی نداریم و تا زمانی که مجوزهای لازم از مجلس و دولت صادر شود باید صبر کنیم،احتمالا خودشان هم از این خلا قانونی اطلاع داشته اند منتها چون مسئله جنبه کلی و سراسری داشته موضوع مسکوت مانده است، با همه ی این حرفها تردیدنیست که این تشکُهای صنفی مورد تائید و حمایت دولت بوده و هستند چرا که اگر قانونی نبودند قاعدتا نمی بایست طرف مذاکره و مکاتبه با دولت و مجلس قرار می گرفتند، به اعتقاد نگارنده رسانه ای شدن این موضوع به هر دلیل که باشد منجر به زیر سئوال رفتن اقدامات مالی و اداری کانونها خواهد گردید.

حرف آخر

به هر تقدیر مشخص است که قصد و نیت وزیر و مدیرعامل صندوق خدمت به قشر فرهیخته فرهنگیان بازنشسته و همچنین بازنشستگان سایر دستگاه های اجرایی دولت می باشد و این هدف را با انجام اقداماتی همچون ارتقای کرامت و منزلت اجتماعی،افزایش و ترمیم مواجب ماهیانه، اجرای بیمه تکمیلی درحد مقدورات، افزایش سفرهای زیارتی و سیاحتی به اثبات رسانیده و وعده داده اند در شش ماهه اول سال۹۸ به ۲۰۰هزار نفراز بازنشستگان آموزش وپرورش وام پنج میلیون تومانی داده شود و همچنین از وجود آنان به عنوان مشاور و هیئت مدیره صندوق بازنشستگی استفاده خواهد شد که البته حق مسلم این طبقه ممتازه جمعیت بازنشستگان است اما نباید از این واقعیت هم غافل شوند که درمیان ۶۰۰ هزار نفری که ۴۰درصد بازنشستگان  تحت پوشش صندوق را تشکیل می دهند،افراد فرهیخته دانشگاهی متبحر و با تجربه حضور دارند که امتیازات مشابهی باید شامل حالشان بشود.

منبع:
"ماشاالله حیدرزاده"رئیس خانه احزاب استان بوشهر شد
پیغام: انتخابات هیات رئیسه خانه احزاب استان بوشهر برای سال نخست برگزار و"ماشاالله حیدرزاده" به‌عنوان رئیس خانه احزاب استان بوشهر انتخاب شد.
كدخبر: 105752
1397/10/27

به گزارش «پیغام»؛ انتخابات هیات رئیسه خانه احزاب استان بوشهر روز چهارشنبه (26 دی ماه) با حضور هر سه  فراکسیون (اصلاح طلبان، اعتدالیون واصولگرایان) و یک عضو علی البدل خانه احزاب در مرکز رشد استان (خانه جوان) برگزار و اعضای هیات رئیسه خانه احزاب برای نخستین سال فعالیت خود مشخص شد.

بر همین اساس، ماشالله حیدرزاده رییس شاخه استانی حزب همبستگی ایران و از فراکسیون اصلاح طلبان به عنوان رئیس خانه احزاب و محمدصادق حاجیانی رئیس شاخه استانی حزب اعتدال وتوسعه و از فراکسیون اعتدالیون به عنوان نایب رییس انتخاب گردیدند.

همچنین محمد کشاورز (نماینده حزب عدالت طلبان) و علیرضا میر (نماینده جمعیت رهپویان) از فراکسیون اصولگرایان به ترتیب به عنوان منشی و خزانه دار خانه احزاب انتخاب شدند.

گفتنی است،خانه احزاب استان بوشهر در آیین روز چهارشنبه 20 دی ماه و با حضور،معاون سیاسی استاندار بوشهر،مدیر کل سیاسی استانداری،عضو هیات رئیسه خانه احزاب ایران و دبیران شاخه های استانی احزاب سیاسی افتتاح شد.(اینجا)

 

منبع:
زرین فر: برداشت ۲۱ هزار تن میگوی پرورشی در استان
پیغام: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر با اشاره به برداشت ۲۱ هزار تن میگوی پرورشی از استخرهای پرورشی استان بوشهر گفت: از این میزان تولید بیش از ۱۲ هزار تن آن به خارج از کشور صادر شده است.
كدخبر: 105751
1397/10/27

پیغام:معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر با اشاره به برداشت ۲۱ هزار تن میگوی پرورشی از استخرهای پرورشی استان بوشهر گفت: از این میزان تولید بیش از ۱۲ هزار تن آن به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارش«پیغام» به نقل از روابط عمومی استانداری بوشهر، سعید زرین‌فر در آیین افتتاح مرکز مطالعات  و پژوهش خلیج فارس و موزه دامپزشکی بوشهر با بیان اینکه دامپزشکی استان بوشهر خدمات ارزنده‌ای در حوزه  مبارزه با بیماری‌های دامی و آبزیان استان ارائه می‌کند اظهار داشت: استان بوشهر در تولید گوشت مرغ دارای جایگاه ویژه‌ای است که در این استان بیش از 200 واحد مرغ‌داری فعال است.

وی، تولید آبزیان را یکی از طرفیت‌های مهم استان بوشهر دانست و تصریح کرد: پرورش میگو در استخرهای پرورشی و ماهی در قفس از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر است که در این عرصه نقش تاثیرگذاری در تولید محصولات آبزی دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر از برداشت 21 هزار تن میگوی پرورشی از استخرهای پرورشی استان بوشهرخبرداد و بیان کرد: از این میزان تولید بیش از 12 هزار تن آن به خارج از کشور صادر شده است.

زرین‌فربا بیان اینکه صادرات محصولات مختلف تجاری از استان بوشهر یکی از قابلیت‌های مهم  است افزود: صادرات محصولات مختلف از استان بوشهر افزایش یافته و این در حالی است صادرات آبزیان پرورشی مورد توجه ویژه قرار دارد.

وی با قدردانی از توجه  مسئولان دامپزشکی به تولید و پرورش محصولات دامی و آبزی خاطر نشان کرد: دامپزشکی استان بوشهر در تولید میگوی بدون بیماری امسال نقش مهمی ایفا کرد که نشان از توانمندی بالای آنها و جای قدردانی دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر نیز از طراحی کیت تشخیص بیماری میگو در بوشهر خبرداد و گفت: کیت تشخیصی بیماری میگوی پرورشی در بوشهر در راستای تولید میگوی عاری  از بیماری طراحی شد

منبع:
کاهش مرگ مادران باردار در ایران
پیغام: مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران درزمینه کاهش مرگ مادران باردار جزو هشت کشور برتر دنیا به شمار می رود.
كدخبر: 105750
1397/10/27

به گزارش«پیغام»به نقل از ایرنا،سید حامد برکاتی در جمع خبرنگاران در بوشهر افزود: شاخص مرگ و میر مادران باردار در کشور از 270 مرگ به ازای هر 100 هزار تولد زنده در دهه 50 هجری شمسی به 19 مورد به ازای هر 100 هزار تولد زنده رسیده است.

وی بیان کرد: بسیاری از کشورها به لحاظ توسعه ساختاری و فیزیکی و منابع از ایران بالاتر هستند ولی این روند کاهش در کشور بیانگر فعالیت‌ها و اقدامات موثری است که در حوزه سلامت در ایران شکل گرفته است.

برکاتی اضافه کرد: ارتقای مراقبت های مادران باردار، وجود شبکه های بهداشتی درمانی، بهورزان و مراقبان سلامت آموزش دیده، توجه به خدمات پایه مامایی و استفاده از ظرفیت دانش و توان عملکردی ماما ها در کنار توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی از جمله عوامل کاهش مرگ و میر مادران باردار به شمار می رود.

وی ادامه داد: برای ارائه خدمات بهتر کارشناس تغذیه و کارشناس مراقب سلامت روان به شبکه‌ها اضافه شده و مراقبت مادران باردار به طور اختصاصی به ماماها و خدمات پایه‌ای دیگر برای سایر گروه‌های سنی به وسیله بهورزها و مراقبان انجام می‌ شود.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حضور ماماها در سیستم مراقبت‌های اولیه موجب ارتقای سلامت و کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران باردار شده است.

وی بیان کرد: در زمان حاضر 11 میلیون حاشیه نشین در کشور زیر پوشش طرح تحول نظام سلامت قرار دارند.

منبع:
ایجاد کمپین مقابله با کودک آزاری و کودک همسری
پیغام: معاون سیاسی اجتماعی استاندار بوشهر خواستار ایجاد کمپین مقابله با کودک آزاری و کودک همسری شد.
كدخبر: 105749
1397/10/27

به گزارش «پیغام»به نقل از روابط عمومی استانداری بوشهر، مجید خورشیدی در نشست با سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه تخصص کودک و نوجوان استان بوشهر با تأکید بر لزوم مقابله با آسیب‌های اجتماعی اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی نیازمند همکاری همه جانبه دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های غیردولتی و همچنین همکاری خانواده‌هاست.

وی با قدردانی از احساس مسئولیت سازمان‌های غیردولتی در مقابله با آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: از دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری انتظار می‌رود یک سمن را مشخصاً برای کودک همسری و ازدواج در سنین پایین انتخاب کند تا با کار تخصصی و پژوهشی در این مسیر ورود کند.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار بوشهر تصریح کرد: بدون تردید کاهش مشکلات اقتصادی و معیشتی، موجبات کاهش آمار آسیب‌های اجتماعی می‌شود و امیدواریم با بهبود وضعیت اقتصادی خانواده‌ها شاهد ثبات خانواده‌ها و کمتر شدن هنجارهای اجتماعی باشیم.

خورشیدی خواستار ورود دادگستری به موضوع ازدواج در سنین پایین شد و گفت: ازدواج در سنین پایین موجب اتفاق‌های ناگوار تری در آینده می‌شود و از دادگستری استان می‌خواهیم در این مورد انقباضی عمل کرده و اجازه ندهند چنین ازدواج‌هایی رسمیت پیدا کنند.

وی خواستار استفاده از فضای مجازی رسانه‌ها در کاهش آسیب‌های اجتماعی شد و ابراز داشت: بدون تردید اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی موثر است و باید از نقش فضای مجازی و رسانه‌ها نهایت استفاده را ببریم.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار بوشهر با بیان اینکه با کارهای خلاقانه در فضای مجازی می‌توان اثرگذاری بالایی در این عرصه داشت افزود: ایجاد کمپین مقابله با کودک آزاری و کودک همسری از طریق فضای مجازی یک راهکار موثر است و از سازمان‌های غیردولتی انتظار می‌رود در این راستا خلاقانه‌تر اقدام کنند.

منبع:
احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی استان در دهه فجر
پیغام: فرماندار دشتی گفت: عملیات اجرایی بزرگترین نیروگاه خورشیدی استان بوشهر در دهه فجر آغاز می شود.
كدخبر: 105748
1397/10/27

به گزارش «پیغام» به نقل از مهر، عبدالله نادری در جمع خبرنگاران استان بوشهر اظهار داشت: برای اجرای این پروژه ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه می شود که اشتغال زایی خوبی نیز در پی خواهد داشت.

وی افزود: شهرستان دشتی بهترین موقعیت برای سرمایه گذاری در حوزه نیروگاههای خورشیدی دارد و تاکنون نیز در این حوزه کارهای خوبی صورت گرفته است.

نادری بیان کرد: همچنین تلاش داریم دو نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ کیلو واتی با اعتبار ۲۴ میلیارد ریال نیز در دهه فجر به بهره برداری برسانیم.

وی با بیان اینکه هزینه زمین در شهرک صنعتی به نصف کاهش پیدا کرده است، گفت: زیر ساخت های شهرک صنعتی آماده است و در این مدت کوتاه چندین سرمایه گذار جذب شده است.

فرماندار دشتی یادآور شد: در زمینه مدیریت مصرف نیز تلاش های خوبی در سطح شهرستان صورت گرفت و دشتی اولین شهرستانی بود که ستاد مدیریت مصرف در آن تشکیل و نتایج خوبی نیز حاصل شد.

لازم بذکر است خبرنگاران استان بوشهر از اولین نیروگاه ۱۰۰ کیلو واتی شهرستان دشتی بازدید کردند.

منبع:
عکس/ عارف خواننده قدیمی ایران تماشاگر بازی ایران و عراق
عارف، خواننده قدیمی ایرانی دقایقی از بازی ایران و عراق را در کنار مدیران فدراسیون فوتبال تماشا کرد.
كدخبر: 105747
1397/10/27

به گزارش«پیغام» به نقل از ایسنا، عارف، خواننده معروف ایرانی فعال در خارج از کشور دیدار ایران و عراق را از ورزشگاه آل مکتوم دوبی تماشا کرد.

او در بین دو نیمه در کنار مدیران فدراسیون فوتبال از جمله مهدی تاج، محمدرضا ساکت و محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش و جوانان نشست و دقایقی با آن‌ها هم کلام شد.

 

 

منبع:
آنچه باید درباره پیامدهای جسمی و روانی کمردرد مزمن بدانید
بیشتر افراد در دوره‌ای از زندگی‌شان با عارضه درد کمر روبرو بوده‌اند که تاثیرات آن بر کیفیت زندگی بسیار وسیع است.
كدخبر: 105746
1397/10/27

به گزارش«پیغام» به نقل از ایسنا، بررسی‌هایی که در گذشته انجام گرفته حاکی از آن است که درد کمر عامل اصلی محدود شدن فعالیت بدنی و غیبت در محل کار در کشورهای سراسر جهان است. علاوه بر این، کمردرد با مشکلات روحی-روانی از جمله افسردگی و اضطراب همراه است.

به دلیل تاثیرات گسترده کمردرد و این حقیقت که یافتن روش درمانی مناسب برای این عارضه کار ساده‌ای نیست، هزینه‌های خدمات درمانی آن بسیار زیاد است. در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۶ انجام گرفت مشخص شد تنها در سال ۲۰۱۳ درد کمر و گردن درمیان سه رتبه اول مربوط به هزینه‌های خدمات درمانی در آمریکا بوده که رقم آن در حدود ۸۷.۶ میلیارد تومان برآورد شده است.

در این بررسی متخصصان کانادایی به بررسی تاثیرات کمردرد روی عموم افراد با گذشت زمان پرداخته و اطلاعات موجود در مورد چند ابتلایی (وجود یک یا چند بیماری روانی علاوه بر بیماری یا اختلال اولیه)، معلولیت ناشی از این عارضه و مصرف دارو را در میان فاکتورهای دیگر مورد ارزیابی قرار دادند.

آنها اطلاعات جمع‌آوری شده از ۱۲ هزار و ۷۸۲ نفر را در کانادا بازبینی کردند که وضعیت سلامت آنان در فاصله سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۱ مورد بررسی قرار گرفته بود. این افراد هر دو سال یک‌بار تحت مصاحبه قرار گرفته و اطلاعات آنان در مورد چند ابتلایی، میزان و دفعات درد، وضعیت معلولیت، مصرف دارو و مراجعه به پزشک جمع‌آوری شد.

در مدت زمان انجام مطالعه، ۴۵.۶ درصد از شرکت‌کنندگان حداقل یک نمونه از تجربه درد کمر را گزارش کردند.

به گفته متخصصان، افرادی که دچار کمردرد مداوم و در حال پیشرفت بوده‌اند در مجموع درد و ناتوانی بسیار بیشتری را تجربه کرده‌اند. همچنین مصرف داروهای مسکن در این افراد نسبت به افرادی با کمردردهای موردی و بهبود یافته به مراتب بیشتر است.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، متخصصان همچنین معتقدند پزشکان باید به هر بیمار روش درمانی مخصوصی را توصیه کنند و نمی‌توان یک روش عمومی را برای همه افراد به کار گرفت.

منبع:
ترزا می نخست وزیر بریتانیا باقی ماند
در رای‌گیری که در پارلمان انگلیس انجام شد، نمایندگان با عدم رای اعتماد به دولت نخست وزیر موافقت نکردند.
كدخبر: 105745
1397/10/27

به گزارش«پیغام» به نقل از فارس، اکثریت نمایندگان پارلمان انگلیس با عدم رای اعتماد به دولت نخست وزیر انگلیس موافقت نکردند.

به گزارش رسانه‌های‌ انگلیسی، در این رای‌گیری 325 نمایندگان با عدم رای اعتماد به دولت ترزا می مخالفت کرده و 306 نماینده با آن موافقت کردند.

«جرمی کوربین» رهبر مخالفان دولت تاکید کرد که دولت ترزا می باید این اطمینان را ایجاد کند که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافق صورت نخواهد گرفت.

ترزا می با رأی‌گیری سه‌شنبه شب درباره برگزیت، متحمل سنگین‌ترین شکست دولت از پارلمان انگلیس از سال ۱۹۲۴ تاکنون شده است. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بعد از این رأی‌گیری، طرح رأی عدم اعتماد به نخست‌وزیر را تقدیم پارلمان کرده بود.

ترزا می بعد از شکست طرحش در پارلمان انگلیس، طی اظهاراتی گفته که او دوشنبه هفته آینده طرح جایگزین دولتش را در زمینه برگزیت به مجلس عوام ارائه خواهد داد.

هرج و مرج سیاسی در انگلیس، در حالی صورت گرفته که این کشور از لحاظ حقوقی بایستی تا ۲۹ مارس (۹ فروردین ۱۳۹۸) از اتحادیه اروپا خارج شود و با توجه به شرایط کنونی ترزا می چاره‌ای جز رجوع دوباره به اتحادیه اروپا و انجام مذاکرات بیشتر با این اتحادیه ندارد.

با باقی ماندن نخست وزیر انگلیس در سمت خود،وی یک بار دیگر ظرف روزهای آینده بعد از گفت‌وگو با بروکسل توافق برگزیت را برای رأی‌گیری به پارلمان خواهد آورد اما اتحادیه اروپا هنوز نشانه‌ای مبنی بر اینکه برای ایجاد تغییرات در توافق برگزیت آمادگی دارد، نشان نداده است.

منبع:
عکس/ صفحه اول روزنامه های امروز
صفحه نخست روزنامه های امروز پنج شنبه 27 در ماه 97 را در ادامه ببیند.
كدخبر: 105744
1397/10/27
 

 

منبع:
مدیر عامل پتروشیمی ایران از طرح‌های پتروشیمی عسلویه بازدیدکرد
معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از طرح‌های پتروشیمی دنا، کیمیای پارس، سبلان و هنگام در عسلویه استان بوشهر بازدید کرد.
كدخبر: 105743
1397/10/26

به گزارش «پیغام» به نقل از باشگاه خبرنگاران، بهزاد محمدی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با حضور در منطقه عسلویه، از شهرک پردیس جم و طرح‌های پتروشیمی دنا، کیمیای پارس، سبلان و هنگام و همچنین مجتمع پتروشیمی جم بازدید کرد و در جریان آخرین کار‌های صورت گرفته در این طرح‌ها قرار گرفت.

طرح‌های متانولی پتروشیمی دنا و پتروشیمی سبلان به سهامداری شرکت انرژی سپهر، هر کدام با ظرفیت اسمی سالانه ۱۶۵۰ هزار تن تا پایان آذر به ترتیب در حدود ۶۰ و ۷۹ درصد پیشرفت داشته است.

همچنین، طرح متانول شرکت شیمیایی پارس خاورمیانه به مالکیت مدیریت توسعه سرمایه گذاری پتروشیمی ایرانیان با ظرفیت اسمی سالانه ۱۶۵۰ هزار تن، (تا پایان آذر ماه) پیشرفتی در حدود ۸۷ درصد را به خود اختصاص داده است.

طرح آمونیاک و اوره پتروشیمی هنگام نیز با مجموع ظرفیت اسمی یک میلیون و  ۸۰۰ هزار تن در مدت یاد شده فوق ۶۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، این طرح از مجموعه طرح‌هایی است که شرکت پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس آن را اجرا می‌کند.

رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه سفر دو روزه‌اش به عسلویه در سومین اجلاس مدیران و روسای روابط عمومی‌های صنعت پتروشیمی حضور می‌یابد.

منبع:
مجوز واردات دام زنده صادر شد
پیغام: معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان دامپزشکی گفت: این سازمان در راستای تامین نیاز گوشت قرمز با انجام الزام های بهداشتی و نظارتی مجوز واردات دام زنده را صادر کرده است.
كدخبر: 105742
1397/10/26

به گزارش«پیغام» به نقل از ایرنا، رفیعی پور روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در بوشهر افزود: نیاز داخلی کشور به گوشت قرمز سالانه 100 تا 150 هزار تن است که تولید داخلی جوابگوی مصرف نیست براین اساس مجبور به واردات این ماده پروتئینی هستیم.
وی بیان کرد: در همین راستا بوشهر به عنوان استان پایلوت در انتقال دام سبک (گوسفند و بز) با کشتی از کشورهای با سطح بهداشتی بالا مانند استرالیا، نیوزلند و برزیل مشخص شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برهمین اساس کشور قطر در این بخش سرمایه گذاری های لازم را انجام داده و باید دام در مراکز قرنطینه مشخص شده از سوی سازمان دامپزشکی تخلیه شود.
رفیعی پور تاکید کرد: واردات دام زنده به کشور طرح جدیدی است که اجرای آن برای استان بوشهر از نظر تجارت و اقتصاد می تواند کمک بزرگی به شمار آید.
وی اضافه کرد: همچنین 100 هزار راس دام سنگین برای بندر چابهار سیستان و بلوچستان و 30 هزار راس دام از استانهای غربی از جمله آذربایجان غربی وارد کشور می شود.
رفیعی پور گفت: همچنین در زمان کوتاهی پنج هزار راس دام سبک با هواپیما از کشور رومانی به کرج وارد و در کشتارگاه کشتار می شود.
وی اضافه کرد: در حوزه دامی برای تامین گوشت باید به سمت بهتر گزینی دام به این معنی که دامها با سرعت رشد و مقاومت بیشتر در شرایط سخت اقلیمی و چند قلو زا باشند و تولید به حدی برسد که نیازی به واردات 130 تا 140 هزار تن نباشیم.
این مقام مسئول گفت: روزانه 100 تا 150 هزار تن واردات گوشت گرم و سالانه 130 هزار تن گوشت منجمد برزیلی در کشور توزیع می شود ولی نوسان ارزی باعث شده این التهاب به وجود آید.
وی بیان کرد: در زمان حاضر مشکلی در خصوص ذخیره استراتژیک مرغ و گوشت در کشور وجود ندارد و براساس جوجه ریزی انجام شده در 2 ماه آخر سال در حوزه تامین مرغ نیاز مردم با تولید داخلی تامین شود.
وی یادآورشد: با توجه به جوجه ریزی های انجام شده در ماه بهمن 200 هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید می شود که این میزان با توجه به مصرف 170 هزار تن مازاد بر مصرف است.
رفیعی پور افزود: امسال کانون بیماری های مشترک انسان و دام از جمله تب مالت، سیاه زخم، هاری و مشمشه 37 درصد نسبت به پارسال کاهش یافته است.
وی در خصوص آنفلوآنزای مرغی گفت: در سالجاری با کاهش 99.5درصد کانون های این بیماری در کشور نسبت به سونامی و طغیان سال گذشته موفقیت چشم گیری به ثبت رسیده است.
رفیعی پور در زمینه تولید واکسن اظهارداشت: وابستگی کشور به واکسن های وارداتی کم است و بیش از 95درصد آنها در کشور به وسیله متخصصان داخلی و دانش بومی ایرانی تولید می شود.
وی در رابطه با صادرات محصولات پروتئینی گفت: ایران در زمینه تولید ماهی قزل آلا رتبه اول دنیا را دارد و تلاش می شود رقم مناسبی از این محصول صادر شود.
رفیعی پور اضافه کرد: در حوزه آبزیان 200 هزار تن محصول صادر می شود که از این میزان 30 تا 40 هزارتن میگوی پرورشی است.
وی بااشاره به اینکه پرورش ماهی در قفس از جمله پروژه های اقتصاد مقاومتی است گفت: هدف جهاد کشاورزی تولید 300 هزار تن ماهی است که در زمان حاضر 100 تا 120 هزار تن ماهی در قفس در کشور تولید می شود.
وی اضافه کرد: مجموع هزینه های استانی و ملی دامپزشکی 9هزار و 300 میلیارد ریال است که در زمینه های مختلف بهداشتی و ایمنی در راستای حفاظت از سرمایه دامی و حوزه سلامت جامعه هزینه می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در 30 سال گذشته مجموع تولید کشور از 40 هزار تن به یک میلیون و 200 هزار تن در بخش پرورش و صید و صیادی افزایش یافته است.
رفیعی پور افزود: استان بوشهر موفقیت ملی در حوزه پرورش میگو کسب کرد و حتی یک مورد بیماری لکه سفید از آن گزارش نشده است.
وی بیان کرد: تاکنون بیش از 21 هزار تن میگوی پرورش در استان بوشهر تولید شده است.
رئیس سازمان دامپزشکی گفت: در سالجاری چهارمیلیون کیلوگرم مواد پروئتینی غیربهداشتی با حکم دادستان جمع آوری و معدم شده است.

منبع:
پسر 13 ساله با انگیزه تجاوز پسر 5 ساله را به قتل رساند
پیغام: چند روز پیش خبر گم‌شدن پسربچه‌ای ۵ ساله در روستای فارمد از توابع مشهد در رسانه‌ها منتشر شد.
كدخبر: 105741
1397/10/26

به گزارش«پیغام»به نقل از ایسنا،بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در خصوص وضعیت پرونده قتل یک پسربچه ۵ ساله در این شهر توضیحاتی ارائه کرد:

از سه‌شنبه، ۱۸ دی ماه ساعت ۵ شب کودک مفقود می‌شود و بعد جست‌وجو برای پیدا شدن کودک وتشکیل پرونده کودک پیدا نمی‌شود تا بعدازظهر شنبه ۲۲ دی‌ماه جنازه‌ کودک در پشت‌بام خانه‌ای در حال ساخت، در اتاقکی کوچک پیدا شد که لباس به تن نداشته است.

تحقیقات را در خصوص این‌که مقتول روزی که مفقود شده باچه کسانی بوده و بازی می‌کرده و این‌که در نهایت چه کسی جنازه را پیدا کرده است شروع کردیم و متوجه شدیم که کودکانی که همان روز برای بازی به پشت‌بام رفته بودند دوباره برای بازی به پشت‌بام می‌روند و جنازه را پیدا می‌کنند.

بعد از تحقیق از بچه‌ها متوجه شدیم که پسری که از لحاظ سنی و عقلی از باقی بچه‌ها بزرگ‌تر است چیزهایی را مخفی می‌کند و رفتارهای مشکوکی دارد، بعد از بررسی سوابقش و این‌که در گذشته هم به آزار و اذیت کودکان پرداخته است کمی روی او تمرکز کردیم و در نهایت خود او در محل اقرار کرد که کودک را به قصد اذیت و آزار به پشت‌بام برده و بعد او را خفه کرده است و جنازه هم به همین دلیل بی لباس بوده است.

پرونده به این خاطر که متهم به قتل طفل است در صلاحیت دادگاه است و تحویل دادگاه داده شد تا بررسی کنند که این پسر بالغ است یا خیر.

به این دلیل که شناسنامه‌ متهم زیر ۱۵ سال است محکومیت کیفری شامل او نمی‌شود و چون این پرونده از صلاحیت ما خارج بود به دادگاه تحویل داده شد.

اگر این پسر ۱۳ ساله به بلوغ رسیده باشد پرونده به دادسرا تحویل داده می‌شود و اگر به این نتیجه برسند که قاتل به بلوغ نرسیده است پسر ۱۳ ساله تحویل خانواده می‌شود./ایسنا

منبع:
با استانی شدن انتخابات، رای آوردن با پول، شام و ناهار از بین می‌رود
پیغام: نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر با بیان این‌که «با استانی شدن انتخابات، رای آوردن با پول، شام و ناهار از بین می‌رود»، گفت: طرح استانی شدن انتخابات منجر به از بین رفتن قوم گرایی شده و از سوی دیگر نیز کشور به سمت حزبی شدن حرکت کرده و وعده‌های داده شده عملیاتی می‌شود.
كدخبر: 105740
1397/10/26

پیغام: نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر با بیان این‌که «با استانی شدن انتخابات، رای آوردن با پول، شام و ناهار از بین می‌رود»، گفت: طرح استانی شدن انتخابات منجر به از بین رفتن قوم گرایی شده و از سوی دیگر نیز کشور به سمت حزبی شدن حرکت کرده و وعده‌های داده شده عملیاتی می‌شود.

به گزارش «پیغام»؛ شهاب الدین بی مقدار در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص دلیل مطرح شدن طرح استانی شدن انتخابات، اظهار کرد: متاسفانه مجلس شورای اسلامی، منطقه‌ای شده و نمایندگان شهرستان‌ها بیشتر پیگیر کارهای محلی بوده و کمتر وقت خود را صرف پروژه‌های ملی می‌کنند.

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان این‌که «نمایندگان مجلس وظیفه قانون گذاری و نظارت بر آن را برعهده دارند اما در این شرایط این مسئولیت گم شده و قانون گذاری ملی انجام نمی‌گیرد»، ادامه داد: در این شرایط نمایندگان بیشتر درگیر حوزه‌های انتخابیه‌ای هستند که در زمان انتخابات اهالی روستا به این فرد رای داده بودند، درحالی که باید نمایندگان مجلس در راستای نظارت بر قانون و انجام کارهای ملی تلاش کنند.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی با بیان این‌که «این طرح به بهبود روابط سیاسی و اجتماعی در سطح مردم و دولتمردان کمک می کند»، اضافه کرد: شوراهای شهر و روستا باید تقویت شده و رسیدگی به مسائل جزئی و مباحث مربوط به شهرستان‌ها در اولویت کاری دهیاران، شوراها و فرمانداران قرار گیرد.

بی مقدار خاطرنشان کرد: با اجرای طرح استانی شدن انتخابات، داوطلبی نماینده استان در پارلمان می شود که در بدو امر حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد رای حوزه انتخابیه خود را اخذ کرده باشد، اما در نهایت رای استانی وی شمارش و محاسبه می شود، ولی باید حدنصاب اولیه آراء شهر خود را داشته باشد.

منبع:
روایت زندگی حسین محب اهری از زبان خودش
حسین محب اهری می‌گفت: در هیچ نمایشی نیست که بازی کنم و در آن نمایش بود و نبود من فرق نکند. هر نمایشی بازی می‌کنم، انرژی‌ام تا آخرش روی صحنه است به کارگردان هم ربطی ندارد. در کار تلویزیون هم همینطورم. فرقی نمی‌کند پیش پا افتاده است یا نه همان قدر برای آن وقت می‌گذارم که برای کار جدی.
كدخبر: 105739
1397/10/26

پیغام: حسین محب اهری می‌گفت: در هیچ نمایشی نیست که بازی کنم و در آن نمایش بود و نبود من فرق نکند. هر نمایشی بازی می‌کنم، انرژی‌ام تا آخرش روی صحنه است به کارگردان هم ربطی ندارد. در کار تلویزیون هم همینطورم. فرقی نمی‌کند پیش پا افتاده است یا نه همان قدر برای آن وقت می‌گذارم که برای کار جدی.»

به گزارش«پیغام» به نقل از عصر ایران جشنواره‌ی تئاتر کودک و نوجوان همدان در سال 92،بزرگداشتی برای حسین محب اهری گرفت که در همان سال و به همین بهانه، ایسنا با او گفت‌وگویی داشت که به بهانه‌ی درگذشت این هنرمند در ادامه آن را بازخوانی می‌کنیم.

تا سال 52 تکلیفم معلوم نبود که می‌خواهم چه کاره شوم!

حسین محب اهری می‌گفت: «اصولا آدم درس خوانی نبودم. تجربیات مدرسه و کارنامه‌ها نشان می‌دهد خیلی تنبل بودم. آن زمان هم شش کلاس ابتدایی داشتیم و شش کلاس دبیرستان اما نشان به آن نشان که 6 سال دبیرستان من 11 سال طول کشید! کلا 23 سال درس خواندم! در این مدت خیلی‌ها، پزشک متخصص می‌شوند! تا سال 52 هم هنوز تکلیف‌ام معلوم نبود که می‌خواهم چه کاره شوم.»

اما حسین محب‌اهری خودش می‌گفت که خیلی کارهای را تجربه کرده و یادآور می‌شد:« خیلی کارها را تجربه کردم، عکاسی،‌ سیم کشی، لوله کشی، خبرنگاری و... عکاسی برایم جذابیت داشت. سال 53 در یک مسابقه عکاسی سوم شدم. آن زمان عکاسی به این شکل نبود که هرکس دوربین داشته باشد و بتواند عکس بگیرد. خیلی بندرت عکاس داشتیم، بیشتر عکاس‌ها هم حرفه‌ای کار می‌کردند. تا سال 52 بلاتکلیف بودم، داشتم به عکاسی فکر می‌کردم. سال آخر دبیرستانم بود، روزی معلم ادبیات «آقای جاهد» نامی گفت می‌خواهیم نمایش ببینیم. چه کسانی دوست دارند بیایند تئاتر. تا آن زمان حتی وقتی تلویزیون تئاتر پخش می‌کرد، آن را خاموش می‌کردم! البته در لاله‌زار تئاتر دیده بودم و دوست داشتم.»

 

او به هر حال در کارگاه نمایش؛ نمایش «معلم من پای من» نوشته «پیتر هانکه» و کار «آربی آوانسیان» را دید و بعد از دیدن این تئاتر بود که تکلیفش معلوم می‌شود و آن‌طور که گفته بود: « بعد از دیدن این نمایش، دیدم به غیر از این کار، کار دیگری دوست ندارم. بعد از آن، همه‌ی نمایش‌هایی را که در کارگاه نمایش اجرا شد، حداقل دو بار دیدم.»

شاگرد درس نخوان با رشته ادبیات فارسی به دانشگاه راه پیدا کرد و خیلی اتفاقی با دیدن یک آگهی کوچک در روزنامه به دنیای بازیگری راه یافت:« اواسط سال 52 در دانشکده روزنامه می‌خواندم و اتفاقی آگهی کوچکی از گروه تئاتر بازیگران شهر که سرپرستش آربی اوانسیان بود، دیدم. آن زمان بازیگرانی مانند سوسن تسلیمی، پرویز پورحسینی‌، سیاوش طهمورث ‌، فریدون یوسفی ‌، صدرالدین زاهد و ... عضو گروه بودند. قرار شد دوره انتقال تجربیات تئاتر بگذارند، می‌خواستند تجربیاتی را که در سه چهار سال به دست آورده‌اند به علاقه‌مندان منتقل کنند. بلافاصله دویدم به کارگاه نمایش، از قضا دیر رسیدم و دیدم قبلا چهار گروه 15 نفره انتخاب کرده‌اند. قرار بود این گروه‌ها فعالیتشان را شروع کنند. نشستم تا اینکه یکی از کلاس‌ها شد 16 نفر! در میان آن بچه‌ها علیرضا خمسه ‌، آزیتا حاجیان ‌، مرتضی ضرابی و ...بودند.»

محب‌اهری که خودش را به زور در یکی از کلاس‌ها جا کرده بود، در دوره‌های آموزشی کارگاه نمایش شرکت کرد:« شش ماه دوره فشرده، یک روز در میان، ساعت‌های زیادی با بچه‌های گروه داشتیم و این اولین تجربه حضورم در تئاتر بود.»

بعد از 6 ماه تمرین، داریوش فرهنگ می‌خواست نمایش «آدم آدم است» نوشته برشت را در تالار «مولوی» اجرا کند و این بار هم محب‌اهری خودش را وارد کرد:« آقای فرهنگ گفت، ما هفت نفر می‌خواهیم اما من اصرار داشتم که اشتباه می‌کنید، گفته‌اید هشت نفر! قرار بود علیرضا خمسه هم در این نمایش بازی کند اما به دلیل کلاس‌هایش نتوانست بیاید و بالاخره هفت نفر شدیم و نمایش را اجرا کردیم و چه اجرای پرشوری شد! هجوم تماشاگران شیشه‌های تالار را شکست! تماشاگران روی زمین می‌نشستند. دو سه روز مانده به عید، اجرایمان تمام شد و 550 تومان گرفتم؛ اولین دستمزد تئاتری‌ام.»

«مهدی هاشمی، مرضیه برومند، حسن دادشکر، فیض نوروزی، حمید لبخنده و... هم بودند. من در این نمایش یک دیالوگ داشتم واین دیالوگ را یا دیر می‌گفتم یا زود، یا غلط، یا اصلا نمی‌گفتم!»

 

مُحب! اندازه دیالوگ‌ات بخور

محب‌اهری از این نمایش پرشور خاطرات با نمکی داشت: « با بچه‌های گروه که بودیم نان بربری و پنیر می‌خوردیم. آن زمان بربری‌ها خیلی بزرگ بود. من مقدار زیادی پنیر روی یک بربری بزرگ می‌مالیدم و می‌خوردم و روزی خانم برومند گفت:« محب! اندازه دیالوگ‌ات بخور!»

«یکی از دوستان دیگر هم گفت بهتر نیست شغل دیگر پیدا کنی که در آن موفق شوی؟! به هر حال بعد از اجرای نمایش، دیدم آن نوع تئاتر را دوست ندارم. نمی‌گویم اشکال از من نبود ولی شاید آن نمایش به سلیقه من نبود و انتظار هم نداشتم فقط یک دیالوگ داشته باشم.»

آن نمایش تمام شد و محب اهری رفت کارگاه پیش عباس نعلبندیان که مدیر کارگاه بود:« رفتم و از علاقه‌ام گفتم، نعلبندیان عینکش را بالا زد، کتابی را که دستش بود، بست و گفت در اینجا سه گروه هست. دوست داری با کدام گروه کار کنی؟ گفتم ترجیح می‌دهم با گروه «اهریمن» آشور بانیپال کار کنم. گفت بنشین تا آشور بانیپال بیاید. آمد، از همان اول گفت" بفرمایید . سه ماه کار می‌کنید اگر راضی بودیم، می‌مانید." به همین سادگی! بعد گفت: "فردا 8 صبح سر تمرین باشید."

آن زمان اینطور بود اگر بچه‌ها یک دقیقه دیرتر می‌رسیدند، در را می‌بستند.»

محب اهری تا سال 57 در گروه «اهریمن» ماند و با این گروه پنج، شش نمایش بازی ‌کرد و مانند همه اعضای کارگاه با دیگر گروه‌هایی که عضو کارگاه نمایش بودند، همکاری داشت. او درباره آن روزها می‌گفت: «در کارگاه نمایش هر گروهی که کار داشت، گروه‌های دیگر کمک‌اش می‌کردند به خاطر همین، چند تجربه به عنوان مدیر صحنه در گروه «کوچه» اسماعیل خلج دارم و تجربیاتی دیگر.»

 

حاصل حضور محب اهری در کارگاه نمایش، بازی در آثاری چون «ساعت ششم»، «غارت»، «مراسم مرگ گرگ» و ...بود با یادآوری یکی از نمایش‌های آن گروه یادآور شد :«سال 56 نمایش «بازی قتل عام» نوشته یونسکو را کار کردیم و به نوعی قتل عام شدیم! چون من با فرحناز منافی‌ظاهر ازدواج کردم و آتیلا با فاطمه نقوی! آخرین نمایش بود که در کارگاه نمایش اجرا شد و بعد از آن کارگاه تعطیل شد.

بعد از انقلاب هم با دکتر رحمانی – که دکتر بود و تئاتری نبود، نمایشی را بر اساس «وغ وغ ساهاب» صادق هدایت اجرا کردیم. سالن ندادند و در خانه خود دکتر، برای تماشاگران دعوتی کار کردیم.»

محب اهری در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره‌ی تجربه‌ی حضورش در تئاتر کودک به ایسنا یادآور شده بود: «قبل از انقلاب، کار کودک نداشتم. بعد از انقلاب وضعیت تئاتر خیلی خوب نبود، یک عکاسی اجاره کردم. اگر صدرالدین زاهد برای اجرا دنبالم نمی‌آمد، شاید الان جزو پولدارهای مملکت بودم! 6 ماه در این عکاسی کار کردم، زاهد پیغام داد بیا در نمایش «اژدها» بازی کن. قراردادم را با عکاسی فسخ کردم و دویدم دنبال تئاتر. آتیلا هم بود؛ "فاطی"، علی جاویدان و ... و این نمایش به شدت مورد توجه قرار گرفت. در تالار "چهارسو"، 400 نفر تماشاگر جا می‌دادیم. 45 اجرا کردیم و هر شب پر می‌رفتیم.

همزمان با آن نمایش، روزی به طرف تئاتر شهر می‌آمدم، دیدم بچه‌ها دارند با عروسک کار می‌کنند. من هم اتفاقی شروع کردم به بازی با عروسک‌ها که اردشیر کشاورزی کارگردان نمایش گفت؛ چه می‌کنی، گفتم هیچی با اینها بازی می‌کنم، گفت معلوم است علاقه داری. نمایش «لوبیای سحرآمیز» را تمرین می‌کرد و ناگهان دیدم در این نمایش بازی می‌کنم! »

تئاتر درمانی با لوبیای سحرآمیز

«مدتی قبل از این نمایش حس می‌کردم قلبم درد می‌کند، نگران بودم. شب‌ها از درد قلب نمی‌توانستم بخوابم اما حضورم در این نمایش طوری بود که کمی بعد دیدم اثری از درد قلبم نیست. فکر کنم تئاتر درمانی شدم! بعدتر هم نمایش «مش جعفر قصاب» را کار کردم و بعد از آن هم مدام در آثار تلویزیونی کودک کار داشتم.»

روایت محب‌اهری از 8 سال خبرنگاریش

حسین محب اهری می‌گفت: 8 سال در خبرگزاری ایرنا کار خبری کرده است، اتفاقی آگهی جذب خبرنگار را دیدم. رفتم و ثبت‌نام کردم. آن زمان گروه فرهنگی ایرنا می‌خواست از گروه اجتماعی جدا شود. یک دوره آموزشی گذاشتند و بهترین استادان روزنامه‌نگاری آموزش می‌دادند. روزی یکی از استادها گفت هرکس یک خبر تهیه کند تا روی تلکس بگذاریم و بعد ببینیم کدام خبر در روزنامه‌ها چاپ می‌شود، خبر من صفحه اول روزنامه کیهان چاپ شد! می‌دانید خبر چه بود، آماری از تمام کارهای فرهنگی دولت در آن سال را تهیه کرده بودم. هشت سال در ایرنا کار خبرنگاری کردم، مدتی مدیر اخبار هنری شدم اما هیچوقت خودم را خیلی جدی نگرفتم. بعضی اوقات فکر می‌کنم من خبرنگاری را هم بازی کردم. اگر مثل برخی از آدم‌ها خودم را جدی می‌گرفتم، اگر به این چیزها دقت می‌کردم، الان گران‌ترین بازیگر این مملکت بودم.

باور کنید! حاضرم مسابقه بگذاریم که کی بهتر بازی می‌کند، حیف داستین هافمن، فارسی بلد نیست!»

حسین محب اهری در همان گفت‌وگوی پنج سال قبل درباره‌ی بیماری‌اش گفته بود:«بیماری‌ای ندارم. همین است که هست. به جای نگاه کردن به گل و درخت، به جای لذت بردن از زندگی، آخ و واخ کنم؟! نمی‌کنم! از 15 اسفند 91 تا 15 خرداد 92 آرزوی 2 ساعت خواب داشتم، نمی‌شد، پاهایم داغ می‌شد و گزگز می‌کرد، نمی‌توانستم بخوابم. از خستگی بیهوش می‌شدم، بعد از یکی دو ساعت دوباره بیدار می‌شدم. روز دوم و سوم شیمی درمانی یک خُرخُری کردم!

بیماری سخت است، ولی درصد زیادی از آخ‌ واوخ‌ها الکی است. متعجبم چرا آدم‌ها زمان و زندگی خود را تلخ می‌کنند. می‌شود بیماری را تحمل کرد، پس چرا با ناراحتی؟!

حالا هم دارم شیمی درمانی می‌شوم. این میهمانان ناخوانده باید خیلی پررو باشد که بماند. اگر بخواهی آخ واوخ کنی رعایت نمی‌کند.»

او دوست نداشت که بیشتر درباره بیماری صحبت کند، ترجیح می‌داد از کارهایش بگوید. از تجربیات گوناگونی که در همه این سال‌ها بدست آورده است و می‌گفت:« می‌دانید خیلی تجربه‌ها دارم. مثلا همکاری با بیضایی، چه فیلم و چه تئاتر، نوع نگاه تازه‌ای به بازیگر می‌دهد. با کارگردانی که دقیقا می‌داند چه می‌خواهد با کمتر از یک سانت اختلاف، خیلی کم دیده‌ام آدم به این دقیقی. نوع دیگری کار هم هست و گاهی با دوستانی کار می‌کنی که به خودت اجازه کار می‌دهند. من فهمیده‌ام عاشق این جور کار کردن هستم. کشته مرده کار کردنی که مرا به حال خودم بگذارند. آخرین کار تئاترم«شیر تو شیر» به کارگردانی علی یداللهی برایم خیلی جذابیت داشت، با این کار تئاتر درمانی کردم. انگار شیمی درمانی کرده‌ام! در جشنواره تئاتر آیینی سنتی اجرا داشتیم که فوق‌العاده بود.»

او می‌گفت:«گاهی کارگردان‌هایی هستند که آدم با آن‌ها به چیزی تازه می‌رسد مثل آتیلا ، داریوش مودبیان و .... کار کردن با اینها خیلی جذاب است.

حدود 10 نمایشنامه نوشته‌ام که چاپ نشده، 4 نمایش را اجرا کرده‌ام. 75 نمایش بازی کرده‌ام. خیلی زیاد است. اصلا ژانر ندارم و همه چیز کار می‌کنم.»

نوجوان بازیگوش آن سال‌ها در کارنامه‌اش کارهای تلخ هم دارد مثل نمایش «عباس» یا « لاک‌پشت» و ...او هم مثل بیشتر هنرمندان، کارهایی دارد که برایش رضایت بخش نبوده‌اند:« نمایش باید حداقلی از امکانات داشته باشد، اگر نتوانی بازیگر مورد نظر را بیاوری، نمی‌شود یعنی اجرا می‌شود اما نتیجه خوب نمی‌شود. اما تعجب می‌کنم از دوستانی که همه امکانات را دارند و نمایش‌هایشان خوب نمی‌شود.»

او در پاسخ به این پرسش که از انتخاب تئاتر و کار هنری پشیمان نشده است؟ می‌گفت: «نه! اصلا! خسارت هم دادم. عکاسی را رها کردم چون می‌خواستم یک نمایش کار کنم، دویدم آمدم تئاتر. در هیچ نمایشی نیست که بازی کنم و در آن نمایش بود و نبود من فرق نکند. هر نمایشی بازی می‌کنم، انرژی‌ام تا آخرش روی صحنه است به کارگردان هم ربطی ندارد. در کار تلویزیون هم همینطورم. فرقی نمی‌کند پیش پا افتاده است یا نه همان قدر برای آن وقت می‌گذارم که برای کار جدی.»

به آخر گفتگو که رسیدیم، سر درد دلش برای چند لحظه کوتاه باز می‌شود:«خیلی آدم تحمل‌کننده‌ای‌ام. یک جا که عصبانی شوم باید ببینید چقدر شرایط ناعادلانه بوده که عصبی شده‌ام. تجربیات زیادی در این 40 سال کار دادم. در این 40 سال چیزها یاد گرفتم.»

این آدم خوش بین اما از شرایط تئاتر ایران راضی نبود و در توضیح این نارضایتی می‌گفت: «از وضعیت تئاتر مملکتمان راضی نیستم، نمایش‌ها آثاری نیست که ارزش تئاتر داشته باشد. آنچه برایم درد آور است این است که تئاتر ما به سمت جزییات می‌رود. مشکل عمده نمایش‌های ما، بروشور، صحنه و... است درحالی که مهم اتفاقی است که روی صحنه رخ می‌دهد. این‌ها آفتابه و لگن‌اش هستند. الان همه دنبال گول زدن تماشاگر با این چیزها هستند که غلط است. مشکلات‌مان یادمان می‌رود. آمده‌ایم تئاتر کار کنیم که صحنه جذابی خلق کنیم. مساله اصلی خود متن و اتفاق صحنه است.

یکی از چیزهایی که ناراحتم کرده بود، این است که کارگردان جوانی گفته بود می‌خواهم نقش بازیگر را کمرنگ کنم. این حرف را نمی‌فهمم. یک کارگردان باید اثری را که کار می‌کند، مساله‌اش باشد، فکرش را پر کرده باشد، شب‌ها نتواند بخوابد، اگر این گونه بود، نمایش می‌شود. اگر نبود نتیجه‌اش همین است که الان روی صحنه می‌بینیم.»

حسین محب‌اهری متولد ۲۹ مهرماه سال ۱۳۳۰ بعد از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان، بامداد چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه و در سن ۶۷ سالگی بر اثر سرطان در بیمارستان لاله از دنیا رفت.

وی از بازیگران باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون بود و حتی با وجود بیماری، بر صحنه تئاتر به ایفای نقش می‌پرداخت.

او در چند سال گذشته در دو نمایش «خاله‌ مرجان و خروس»، «کلوچه دارچینی»، «خسیس» به کارگردانی مریم کاظمی با ایفای نقش پرداخت.

«مبصر پنج ساله کلاس» از مجموعه های تلویزیونی ماندگار حسین محب اهری است.

آن‌طور که در دانشنامه سینمای ایران آمده است؛ او فارغ التحصیل رشته ادبیات فارسی از مدرسه عالی ادبیات و زبان‌های خارجی (1358) بود و  دوره بازیگری را در کارگاه نمایش (1353) گذراند و فعالیتش در تئاتر نیز در همان سال آغاز شد.

شروع فعالیت محب اهری در سینما با بازی در فیلم «رابطه» (پوران درخشنده 1365) بود.

نمایش‌ها: اژدها، بازی قتل عام، بردار شدن حسین بن منصور حلاج، ساعت ششم، شاهزاده و گدا، شب جنایت کاران، پرواز بر فراز آشیانه فاخته، غارت، پیک نیک در جبهه و...

مجموعه‌های تلویزیونی: ماه پنهان است، سربداران، محله بهداشت، بوعلی سینا، طنزآوران، کوی عاشقان، جنگ کودکان و نوجوانان، هتل پرستاره ، هزار برگ هزار رنگ، این خانه دور است، شاخه طوبی، ق. مثل قلقلک، شمایل، مسابقه تلاش، ماجراهای رونالد و همسرش و نابغه های قرن بیست و یکم.

فیلم‌های سینمایی: رابطه (پوران درخشنده 1365)، خارج از محدوده (رخشان بنی اعتماد 1366)، محموله (سیروس الوند 1366)، سالهای خاکستری (مهدی صباغ زاه 1367)، سفر جادویی (ابولحسن داودی 1369) دو فیلم با یک بلیط (داریوش فرهنگ 1369)، سیرک بزرگ (اکبر خواجوی 1370)، جیب برها به بهشت نمی روند (ابولحسن داودی 1370)، خوش خیال (مهران تاییدی 1371)، اتل متل توتوله (محمد جعفری 1371) من زمین را دوست دارم (ابوالحسن داودی 1372) روز فرشته (بهروز افخمی 1372) همسر (مهدی فخیم زاده 1372) کاکادو (تهمینه میلانی 1373) راه افتخار (داریوش فرهنگ 1373) آقای شانس (رحمان رضایی 1373)، عروس کاغذی (حجت الله سیفی 1374)، گلچهره (وحید موسائیان) و.... از جمله فیلم‌هایش بود.

منبع:
بازگشت به بالا